5 otázek pro odborníka – děložní sliznice a transfer

MUDr. Dagmar Zelenková, lékařka IVF centra

Paní doktorka se věnovala gynekologii a porodnictví již během studia na 3. lékařské fakultě, od roku 2006 pracuje v centru asistované reprodukce Pronatal, kde pomohla již mnoha párům splnit sen o miminku. Působí také jako ambulatní gynekoložka

Ptali jsme se MUDr. Dagmar Zelenkové z kliniky Pronatal na otázky k tématu děložní sliznice a transferu.

Jaká je vlastně ideální výška děložní sliznice před transferem a kdy už není transfer vhodný?

Ideální výška sliznice před transferem je 7-12 mm před aplikací hCG v přirozeném cyklu nebo přidáním progesteronu v případě hormonální přípravy. Pokud u pacientky není opakovaně sliznice vyšší než 6 mm a má normální hysteroskopický nález dutiny děložní, transfer ještě provedeme. Je třeba posuzovat individuálně. Při sliznici nižší než 6 mm a vyšší než 12 mm transfer již obvykle nedoporučujeme

Jaké jsou důvody příliš nízké sliznice?

Důvody nízké sliznice mohou být revize po potratech či porodech a následné srůsty v dutině děložní. Důvodem může být i atrofie sliznice po dlouhodobém zavedení hormonálního tělíska (Mirena, Jaydes).  Vzácnější příčina může být i špatná citlivost receptorů sliznice děložní na estrogeny.

Co se s tím dá dělat?

K ověření příčiny doporučujeme provést hysteroskopii a eventuálně rozrušit srůsty v dutině děložní. Pokud je normální nález v dutině děložní, zkoušíme zvýšit dávky estrogenů nebo kombinujeme různé typy podání /tablety – polykat či vaginálně zavádět, gely, spraye či náplasti –  kožní podání. Je možno zkusit i nějaké preparáty ke zlepšení prokrvení (Viagra čípky). Posledním možným řešením je i eventuální náhradní mateřství.

Je vhodné užívat před transferem bylinné čaje či doplňky stravy na podporu růstu děložní sliznice (např. kontryhel)?

Proti užívání bylinných čajů či doplňků výhrady nemáme, ale standardně je před transferem nedoporučujeme.

A co si myslíte o babských radách, jako je grep nebo červené víno, které by měly toto také podpořit?

S babskými radami tohoto typu osobní zkušenost nemám, ale obecně si myslím, že efekt je dost diskutabilní. Víno v období kolem transferu rozhodně doporučit nemohu.

Více o klinice najdete zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *