Které roční období je nejlepší pro transfer?

Napadlo vás někdy, zda lze načasovat transfer ve vztahu k ročnímu období? Napadlo to dokonce i vědce! Švédská studie si dala za cíl prozkoumat, zda existuje nějaká souvislost mezi čerstvými transfery provedenými v létě a počtem narozených dětí. A proč zrovna léto? V tomto období bývají nejvyšší hladiny vitaminu D. Tento předpoklad vycházel z výsledků dřívějších pozorování. Co tedy zjistili?

Jak studie probíhala?
  • první IVF (OPU) u 52 788 žen mezi lety 2008-2019, opakované cykly se nezařazovaly
  • data ze švédského registru, který uchovává informace o všech IVF, vč. těch s dárcovskými buňkami
  • většina transferů byla s jedním embryem
  • ženy byly rozděleny podle ročního období v době transferu, tedy jaro, léto, podzim, zima
Co se zjistilo?

Ví se, že u přirozených početí existuje určitá závislost na ročním období. Předpokládá se vliv různých biologických faktorů (teplota prostředí, expozice slunečnímu svitu). Tyto faktory mohou ovlivňovat řadu věcí, třeba kvalitu spermií nebo produkci melatoninu a vitaminu D. Švédští výzkumníci tedy chtěli potvrdit podobnou závislost po IVF/ICSI a čerstvý transfer. To se ale nepodařilo. Pokud se podíváme na úspěšnost po čerstvém embryotransferu, vycházela mezi 29 – 31 %. A dokonce na jaře a na podzim byla mírně vyšší než v létě. Nelišil se počet těhotenství potvrzených ultrazvukem ani počet potratů.

Celkem bylo zachyceno 16 703 klinických těhotenství (biochemická těhotenství se nepočítala). Z tohoto počtu se narodilo 13 501 živých dětí, proběhlo 2 733 potratů a 469 mělo jiný výsledek (mimoděložní těhotenství apod.)

Co z toho vyplývá?

I přes lehce vyšší úspěšnost pro jaro a podzim autoři centrům ani pacientům nedoporučují, aby zohledňovali při plánování transferu roční období. A kdy vyšel transfer vám?

Více informací najdete přímo ve studii – Eva Carlsson Humla, Christina Bergh, Randa Akouri, Panagiotis Tsiartas, Summer is not associated with higher live birth rates in fresh IVF/ICSI cycles: a population-based nationwide registry study, Human Reproduction Open, Volume 2022

nebo ve zkrácené formě v angličtině zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *