Kontinuální monitoring embryí

Víte, že existuje metoda, kdy se dají sledovat embrya a jejich vývoj téměř v přímém přenosu? A má to i jiné výhody, než jen možnost pořízení snímku do rodinného alba budoucího člena vaší rodiny? Přečtěte si v následujícím textu více o tom, co je kontinuální monitoring

O co se jedná?

Time-lapse inkubátor (např. s názvem Geri, Embryoscope nebo MIRI) je navržen tak, aby pořizoval snímky embrya a jeho vývoje. Vše probíhá v časových intervalech (5-20 minut) a snímky lze vyhodnotit některými softwarovými programy. Ty porovnávají embrya s databází dostupných snímků jiných embryí a některé už umí vybrat takové, které má nejlepší šanci na úspěch. Součástí některých typů inkubátorů jsou i speciální kultivační média. Vzhledem k tomu, že je to vyšetření neinvazivní, vkládá se velké úsilí ke zlepšení jeho využitelnosti a spolehlivosti. Na rozdíl od PGT-A („genetiky embrya“) totiž nepředstavuje zásah do jeho buněk.

K čemu je to dobré?
  • myšlenkou je zachytit embrya s nejlepším potenciálem k uhnízdění
  • lze také zjistit, v jaké fázi se u embryí něco pokazilo a přestala se vyvíjet
  • sníží se nutnost manipulace s embryi
  • lze vytvořit video vývoje embryí
Komu je toto doporučováno?

Tuto nadstandardní metodu samozřejmě může využít každý, kdo by chtěl vědět, jak jsou na tom jeho embrya. Některá centra dokonce umožňují i náhled přes webovou aplikaci. To využívají třeba i klienti ze zahraničí.

  • párům s opakovaně neúspěšným IVF
  • starším ženám
  • u darovaných vajíček
  • špatný spermiogram
Kolik to stojí?

Kontinuální monitoring embryí nehradí pojišťovna. Většinou si za něj připlatíte mezi 5000 – 8000 Kč, nebo je součástí balíčku, např. včetně prodloužené kultivace.

Studie zatím jednoznačné závěry nepřinesly (např. v kvalitě embryí či úspěšnosti IVF), některé ale vypadají poměrně slibně. Ale technologie se vyvíjí dál a možná jednou budeme doma na monitoru sledovat, jak se právě teď naše embryo dělí na další a další buňky.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7720962/

https://fertilitypedia.org/edu/therapies/time-lapse-embryo-monitoring

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *