Imunologické vyšetření – protilátky proti spermiím

V první části imunologického „seriálu“ jsme se podívali na to, co se v rámci imunologického vyšetření všechno provádí a také to, pro koho je toto vyšetření nejvhodnější. Dozvěděli jste se také, která centra (i kromě reprodukčních) vyšetření v rámci reprodukční imunologie poskytují. Komu by tento článek unikl, najdete zde.

Začali jsme také postupně poznávat jednotlivé protilátky. Přečtěte si více o protilátkách proti zona pellucida zde a o protilátkách proti vaječníkům zde. Dnes se zaměříme na protilátky proti spermiím.

Co způsobují?

Velkou zajímavostí je, že protilátky proti spermiím mohou vznikat jak u ženy, tak u muže. U ženy dochází k tomu, že tělo špatně rozezná spermii a vyhodnotí ji jako např. nebezpečný mikroorganismus. Přesné důvody zatím nejsou známé, reakce se trochu ale podobá té při alergii. Spermie jsou tedy imunitním systémem zlikvidovány ještě dřív, než se dostanou k vajíčku. Podle některých studií mohou mít tyto protilátky vliv i na uhnízdění embrya. Pokud se objeví tyto (auto)protilátky u muže, dochází ke zhoršení kvality spermatu, a to včetně počtu a pohyblivosti spermií.

Souvislost s opakovanými potraty u těchto protilátek zatím potvrzena nebyla.

U koho se objevují?

U žen bývají častěji zachyceny při opakovaných infekcích nebo při zánětlivých procesech v pánvi. Muži s protilátkami proti spermiím mívají v anamnéze úrazy a záněty varlat nebo prostaty a poruchy průchodnosti vývodných cest z varlat do penisu.

Protilátky se vyšetřují z krve a ze spermatu, méně často z cervikálního hlenu. Většinou je vyšetření hrazeno pojišťovnou.

Co s tím?

Pomoci v tomto případě může už jen provedení IUI nebo IVF, a to zejména s použitím ICSI. Podle některých studií ale i zde může mít přítomnost protilátek vliv na úspěch. Léčba by měla proto patřit do rukou odborníka, který rozhodne, zda je potřeb a ještě něco navíc. U mužů lze někdy využít i léčbu k potlačení imunitní reakce.

Zdroje

Antisperm antibodies

https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/fertility-antisperm-antibodies

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028216544227

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *