Vitamin D – zázrak nejen pro kosti

Všichni víme, že vitamin D je důležitý pro kostní metabolismus. Pokud je ho nedostatek, tak se může např. rozvinout u dětí křivice neboli rachitida. Proto je důležité, aby miminka dostávala vitamin D navíc, v mateřském mléku je ho totiž málo. V posledních letech ale vědci zjistili, že vitamin D hraje významnou roli v imunitních procesech organismu nebo při buněčném dělení. A věřte nebo ne, dokonce je podstatný i při kojení, v těhotenství a nebo při snaze o něj.

Co je vitamin D?

Tento steroidní hormon známe hlavně v souvislosti s vápníkem a kostmi. Tvoří se působením UV záření v kůži, tady tedy vzniklo to známe „zdraví prospěšné chození na sluníčko“. Nicméně i tak je často potřeba dodávat ho navíc ve stravě nebo v suplementech. Ze studií víme, že velká část z nás, a to celosvětově, má „déčka“ nedostatek. V kůži vytvořená forma vitaminu D ale sama o sobě v těle nic moc neumí. Musí ještě projít chemickými úpravami (hydroxylace), ke kterým dochází v játrech a ledvinách. Pak už jej může tělo bez problémů využít.

Vitamin D a plodnost

Tato oblast je v posledních letech předmětem intenzivního zkoumání. Výsledky studií naznačují poměrně široký vliv hladiny vitaminu D na plodnost žen. U PCOS některé studie popisují při podávání vitaminu D zlepšení jak metabolických, tak reprodukčních poruch. Jiné studie zase zkoumaly souvislost s endometriózou. Vzhledem k tomu, že se jedná o zánětlivý proces, mohl by mít vitamin D také svou roli. Zde nejsou výsledky zatím úplně jednoznačné. Stejně tak i pozitivní výsledky týkající se vyšších hladin AMH při dostatečném množství vitaminu D musí být podpořeny dalším vědeckým bádáním.

Vitamin D a IVF

Dlouhodobě se mezi odborníky diskutuje o tom, zda by všechny ženy, které IVF čeká, měly mít vyšetřenou hladinu vitaminu D. Podle některých studií byl totiž zjištěn vyšší počet narozených dětí po IVF u žen, které měly hladiny v normě, než u těch s nedostatkem vitaminu D. Náznaky souvislosti se objevily i u četnosti potratů. Nutno ale znovu říci, že tyto studie potřebují podporu dalších a přesnějších.

Co můžu udělat?

Můžete svému tělu s vitaminem D pomoci, jeho užíváním nic nezkazíte. A to buď navýšením ve stravě (mořské ryby, mléčné výrobky apod.) nebo pomocí potravinových doplňků. „Déčko“ má v sobě i komplex vitaminů Verra Komplex | Plodnost & Těhotenství, na který můžete mít slevu při zadání kódu „dve.carky„. Stejně jako já (a celý tenhle web) totiž firma Verra vychází z vědeckých podkladů, a proto si myslím, že je stojí za to vyzkoušet.

O tom, proč je vitamin D důležitý i v těhotenství si povíme příště.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6210343/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29149263/

http://www.hormones.gr/8671/article/article.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *