Důvěřuj, ale prověřuj 2

První díl najdete zde

Po přečtení knihy jsem dle recenzí z mého okolí vyhledala fyzioterapeutku, která si mě vzala na starost a já díky ní poctivě dvakrát denně cvičila. Věděla jsem, že to dělám pro své dobro a přišla jsem na jiné myšlenky. Začala jsem poprvé v životě relaxovat, změnila jsem stresující a náročné zaměstnání za klidnější a na další doporučení jsem zkusily i bylinky od ,,báby kořenářky‘‘ která prý umí zázraky. Zkrátka až v tuto dobu jsem mohla říct, že děláme opravdu maximum.

V CAR jsme se poprvé dostali do rukou MUDr. Řezáčové a opět jsme se nestačili divit. Výsledky z minulého roku nebyly tak skvělé, jak nám tvrdili. Dále nám zapomněli udělat testy na genetiku, díky čemuž jsme museli čekat další tří měsíce a mně z toho bylo zase smutno. Opět následoval maraton testů, návštěv a vyšetření, po kterých jsme konečně došli až k plánovanému IVF. Od té doby už běželo vše jako po másle. Ale……

Testy byly v pořádku, stimulace trvala celkem krátce a odběr vajíček proběhl i přes hrozící OHSS na jedničku. Z toho velkého množství folikulů jsme měli nakonec celkem jen tři šampiony. Doporučena nám byla metoda ICSI. Cena nebyla tak vysoká a my jsme chtěli pro větší úspěšnost udělat cokoliv. První KET proběhl za chvilku ale bohužel neúspěšně. Při další kontrole jsme se opět dostali do rukou lékaře, který nám nesmyslně tvrdil, že byly výsledky v pořádku a zapomněl nás tenkrát poslat na genetiku. Potom, co mi řekl: ,, No, snad se z prvního neúspěchu nehroutíte, ne? IVF je stejně vlastně jen o náhodě,‘‘ jsem ztratila řeč a opět šla s brekem domu. Tohle člověku vážně dodá sílu a víru v kliniku kam docházíte.

Při další kontrole tam byla zase jiná lékařka. Mladá, příjemná, kontrola byla v pořádku a nebyl důvod čekat. Vyplnila jsem papíry na druhý KET a byla natěšená. Bohužel nadšení netrvalo dlouho. Ošetřující lékařka přišla a řekla, že druhý KET nebude, že se spletla a ať přijdu za měsíc. Do dnes jsem přesvědčená o tom, že se jen nechtělo nikomu jít v neděli do práce (KET vycházel opět na neděli). Po těchto zkušenostech jsem se objednávala pouze k doktorce Řezáčové, která mi díky bohu dělala druhý KET. Řekli jsme si, že buď vše a nebo nic. Nechali jsme si vložit dva poslední šampiony a odjeli na dovolenou do tepla. Chtěla jsem být v klidu, v příjemném prostředí a myslet na jiné věci.

Jediné pokyny, které jsem po KET dostala, byl klidový režim a žádný stres. Testování mělo proběhnout nejdříve za 10 dní, ale já to nevydržela a první test si udělala již po týdnu. Na testu jsem poprvé v životě viděla dvě čárky, ale jelikož ta druhá byla hodně slabá, brala jsem to jen jako malou naději. Další testy jsem prováděla obden a čárka stále sílila, až byla tmavší jak ta první. Dovolená byla o to veselejší. Poprvé jsem do CAR jela s pocitem, že je něco správně. Výsledky hCG byly pozitivní, ale začal strach z ultrazvuku a možnosti mimoděložního těhotenství. Při další kontrole jsme viděli srdíčko, screening dopadl dobře a dnes už se nám blíží termín porodu. V těhotenství jsme měli ošklivé komplikace, které nás psychicky hodně potrápily, ale nakonec jsme po pěti letech téměř u šťastného konce.

Byla to dlouhá cesta. Když se zpětně podívám, tak mi chybělo hodně informací. Na klinice se člověk dost věcí nedozvěděl, výjimkou nebyla ani všechna možná rizika. Vše se dozvídám až z IVF příběhů a článků. Po psychické stránce mě to poznamenalo hodně a nejspíš to z hlavy nikdy nevytěsním.

Pro Vás, kdo se stále snažíte. Chce to najít si motivaci a zkoušet opravdu veškeré možnosti. Nespoléhejte čistě jen na lékařskou pomoc. Já mimo bylinky, fyzioterapii, IVF a léčbu měla v plánu akupunktury, lázně a další možnosti, které současná doba nabízí. Hodně mi pomohly i příběhy žen na Instagramu a na této stránce. Škoda, že jsem na ně nenarazila dříve. Člověk zjistí, že v tom není sám.

Přeji hodně štěstí a hlavně sil. Každá z nás to potřebuje.

Kateřina

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *