Rozhodli jste se, že vyzkoušíte akupunkturu? Ať už v rámci podpory úspěchu před plánovaným transferem nebo domácím snažení nebo třeba jen pro uklidnění psychiky? Přečtěte si více o tom, jak to vlastně probíhá.
Především nečekejte žádné záhadné obřady a rituály. Princip akupunktury spočívá v aktivaci bodů na těle, která spouští odpovídající procesy. Do vědeckého vysvětlování se nebudeme pouštět, hlavní jsou praktické rady.
Proč
Akupunktura je metoda, která se často používá při problémech s otěhotněním. V současné době probíhá řada vědeckých studií, které zkoumají potenciál této metody detailněji, právě v kombinaci s IVF. A některé vychází pozitivně! Pokud tedy podstupujete (i opakovaně) IVF, zkuste to s vaším lékařem projednat. Může se spojit i s kolegou lékařem-akupunkturistou, kterého jste si vybrala. Rozhodně to nedělejte „tajně“. Jakýkoli dotaz vzneste, důležitá je i důvěra, psychická rovnováha a stimulace. Na odstranění napětí dostanete jehličky taky :).
Kde
Akupunktura je metoda, kterou může poskytnout lékař s oprávněním. Najdete ho v jeho ordinaci, a sice podle seznamu, který Česká lékařská akupunkturistická společnost (ČLAS) publikuje na www.akupunktura.cz, nebo na stránkách soukromých klinik a lékařů.
Kdo
Jak již bylo mnohokrát řečeno, přednost dejte lékaři s titulem MUDr. a dobrou praxí. Jako všude jinde dost pomáhá informovat se u známých, na webech s diskuzemi a dotazem na Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ, ten tuto informační službu poskytuje zdarma, doporučí lékaře a poradí (kontakt níže).
Kdy
Po poradě s vaším ošetřujícím lékařem (gynekologem), a to i v případě, že plánujete léčbu neplodnosti nebo jste již podstoupila některou z metod asistované reprodukce. Dlouhodobě lze také doporučit i opakovanou aplikaci akupunktury a bylin, která posílí možnost přirozeného oplodnění.
Jak
Lékař vás přijme a vyslechne, bez přítomnosti další osoby. Nezapomeňte, že akupunkturní stimulaci mohou podstoupit oba partneři. Lékař vám vysvětlí, oč jde, provede základní diagnózu z jazyka, tepu, případně očního pozadí, zkontroluje vaši předchozí léčbu a porovná s vlastním postupem (nezapomeňte dokumentaci). Na toto se vztahují předpisy GDPR. Odložíte si, uloží vás na lehátko za zástěnou, lékař potře dezinfekčním roztokem místa vpichu. Aplikované jehličky jsou tenké, takřka vpich necítíte. Během aplikace (cca 20 – 40 minut) může lékař nebo asistentka přijít a kromě toho, že se ptá, jak vám je (zpočátku můžete cítit slabost, nižší tlak a podobně), občas může jehličkou pohnout nebo ji trochu rozechvět. Vyndání jehel zpravidla ani necítíte. Jehly mohou být aplikovány na místa, která vás mohou překvapit – i do vlasové části hlavy, kolem zápěstí, předloktí a podobně. Výběr bodů nechte na lékaři! 🙂
Čím
- Akupunkturní jehly jsou vysoce kvalitní, tenoučké a jednorázové. Jejich výroba podléhá celosvětově uznávaným normám a je standardizována podle celosvětových pravidel (ISO). Vpich je hluboký v řádu milimetrů, v případě silnějšího svalu, meziprstního prostoru a podobně trochu hlouběji, bolest pacient cítí jen výjimečně. Reakci těla lékař sleduje, mimoděčné cuknutí či jiný pohyb je známkou, že stimuluje správné místo.
- V případě potřeby a konkrétních důvodů může lékař použít elektroakupunkturu. V tom případě jde o neinvazivní metodu, kdy vpich jehličky nahradí jemná elektrická pulzace. Intenzitu opět určuje lékař. Akupunkturní body jsou totožné, metoda je bezbolestná. (Zakladatelem této metody byl v 50.letech 20.století německý lékař Dr. Voll, tak se někdy setkáte s termínem Voll-akupunktura).
- Moxování je tradiční čínská metoda, zčásti i herbální. Lékař vám nahřívá akupunkturní bod „doutníkem“, složeném z bylin, případně přiloží zahřívací nádobku. Po celou dobu je u vás, nahřívání (starší český výraz je požehování) bodu provádí pečlivě. Bod je pak na rozdíl od vpichu jehlou citlivější, zahřátý, intenzívněji stimulovaný.
- Baňkování je někdy kombinováno s akupunkturou. Jde o společnou oblast stimulování, kdy vpich jehly je posílen působením podtlaku přiloženou baňkou. Baňky jsou většinou přikládány bez jehel.
- Akupresura vychází ze stejného principu aktivace akupunkturních bodů. Používá ale metodu masírování, stlačování a uvolňování bodů. Je dobrá pro prevenci, samoléčbu, kondiční péči. Pro větší účinek se někdy používají různé masážní nástroje, tvarované tak, aby mohly působit třeba na více bodů současně, použity s olejem a podobně.
Za článek děkujeme Centru sdílené péče – více na https://www.tcmrevolucni19.cz/ nebo na FB stránce https://www.facebook.com/tcmrevue
Pokud potřebujete poradit, ozvěte se na recepce@tcm21.cz nebo 773007597, rady ohledně výběru akupunkturisty jsou zdarma
Reklama