Konizace děložního čípku – má vliv na otěhotnění?

= menší gynekologický operační zákrok, při kterém se odstraňuje tkáň z děložního čípku (nejčastěji postižená přednádorovými změnami)

Kdy se dělá?

Součástí preventivní prohlídky u gynekologa je i cytologické vyšetření („stěr z čípku“). Odebraný vzorek pak prohlíží patolog pod mikroskopem a hledá, zda se tam nevyskytují změny, které by mohly znamenat riziko rozvoje rakoviny. Pokud se mu tedy na buňkách, které vidí, něco nezdá, informuje vašeho gynekologa. Ve chvíli, kdy už je nález takový, že jej nelze sledovat ambulantně, přistoupí se buď k provedení podrobnějšího vyšetření – biopsie nebo rovnou ke konizaci.

Co je třeba před výkonem?

Předoperační vyšetření
Další přesné informace dostanete od svého lékaře nebo na pracovišti, kam na výkon půjdete

Jak to probíhá?

  • většina výkonů se provádí buď v krátké celkové anestézii nebo jen v lokálním znecitlivění
  • rozsah výkonu závisí na tom, jaké změny čípek postihují (zda jsou povrchové nebo schované uvnitř) a v úvahu je potřeba vzít i to, zda žena ještě plánuje těhotenství
  • povrchově umístěné změny (ty, které jsou vidět při gynekologickém mikroskopickém vyšetření) stačí šetrně odstranit např. elektrickou kličkou.
    Hlubší změny se řeší vyříznutím části tkáně pomocí elektrické jehly.

Po výkonu

Pokud je žena bez obtíží, může odejít (ideálně s doprovodem) za pár minut až hodin (dle typu anestezie). V den zákroku není vhodné řídit motorové vozidlo.

  • ženy často udávají mírné bolesti v podbřišku, špinění nebo výtok
  • cca týden po zákroku se doporučuje klidovější režim (nezvedat těžké předměty) a na 3 týdny omezit sportovní aktivitu
  • cca měsíc od zákroku se doporučuje pohlavní abstinence. Nedoporučuje se používání menstruačních tamponů, a pro riziko infekce také koupání v bazénech
  • je vhodné se vždy řídit doporučením lékaře (užívání hojivých čípků atd.).

Co dál?

S odstupem od výkonu (většinou za půl roku) následuje kontrola zahojení čípku a kontrolní cytologie. Při nálezu těžkých přednádorových změn je žena nadále sledována v centrech onkologické prevence.

Budu to platit?

Výkon je hrazen ze zdravotního pojištění

A co vliv na otěhotnění a těhotenství?

Správně provedená konizace v běžném rozsahu má na otěhotnění a těhotenství malý vliv. Riziko potratu nebo předčasného porodu zvyšují hlavně opakované konizace nebo když musí mít větší rozsah. Po opakovaných výkonech také může dojít ke vzniku jizevnatých změn na čípku, které mohou ztížit nejen průběh porodu, ale třeba také transferu embrya apod. O tom, kdy je vhodné po konizaci zkusit otěhotnět, se poraďte se svým lékařem. Před IVF určitě lékaře o proběhlé konizaci informujte.

Zdroje a více informací:

https://www.konizace.info/konizace

https://hpvinfo.cz/cipku-konizace-delozniho

http://www.onkogyn.cz/informace-pro-verejnost/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *