Co si lidé myslí o IVF a jak jim to vyvrátit

Lidé si často myslí, že léčba v CAR je jistota, jak rychle a úspěšně otěhotnět

Čeká vás IVF a sami nevíte, co si o tom myslet? Nebo jste se někomu zmínili a on vás rozhodil svým komentářem? Možná to byl jeden z níže uvedených, pokud ano, pošlete mu odkaz na článek :). S čím se tedy můžete setkat, když řeknete: „Chystáme se na umělé oplodnění“

„Aha, takže nemůžete mít děti“

Špatně. Jen část párů opravdu není schopná počít bez pomoci lékařů, u ostatních jsou šance prostě jen nižší a mohlo by to trvat dlouho. Navíc důvodem IVF nemusí být neplodnost, ale třeba genetické onemocnění, které nechcete na své děti přenést.

„No, mě napadlo, že bys mohla mít problém otěhotnět!“

Mezi lidmi stále zůstává představa, že problém otěhotnět znamená především problém u ženy. To ale není pravda, v posledních letech se podíl na neplodnosti páru vyrovnává a nezřídka mají problém oba partneři.

„A proč tam jdete? Vždyť jedno dítě už máte, ne?“

Existuje ale také tzv. sekundární neplodnost. Nebo třeba máte za sebou po prvním dítěti mimoděložní těhotenství a nemáte vejcovody. A to platí i u párů, kde má každý dítě z předchozích vztahů.

„Tak to je jistota, ne?“

Asi nejsmutnější domněnka ohledně IVF. Samozřejmě oproti přirozenému početí jsou vaše šance značně zvýšené, ale u žen mezi 30 a 38 lety se úspěšnost pohybuje kolem 35-50 %, dle příčiny.

„Tak to vás finančně zruinuje.“

IVF není zadarmo, to je pravda. Ale pokud jste ještě ve věku, kdy přispívá pojišťovna, nemusí vás to hned stát statisíce. O tom, na co pojišťovna přispívá a na co ne, více zde a zde.

„Jéé, takže budete mít dvojčata?“

U IVF je statisticky vyšší počet dvojčat, ale je to hlavně dáno tím, že se někdy transferují dvě embrya. Více o dvojčatech a IVF najdete v našem článku.

„Takže konečně budete mít holčičku/chlapečka?“

Jeden z rozšířených omylů je, že si během IVF můžete vybrat pohlaví dítěte. To povoleno v ČR není, pouze z genetické indikace – více zde

„A řekla jsi to v práci?“

Je spousta zaměstnání, kde se dá celý proces IVF dobře skloubit pomocí dovolené, sick days apod. nebo to můžete sdělit jen nadřízenému. Nemáte povinnost to hlásit pomalu rozhlasem tam, kde pracujete.

„To budeš muset celé těhotenství ležet“

IVF je jen způsob početí a neznamená hned „proležené těhotenství“. Některé komplikace se vyskytují častěji (třeba hematomy), ale rozhodně toto není pravidlo.

„Takže budeš v nemocnici a nejlépe rodit císařem“

Rozhodně ne. Stejně jako těhotenství po IVF, i porod může být přirozený a bez komplikací.

„A víš jistě, že to bude vaše?“

Stoprocentní jistotu vám nikdo nedá, v médiích vyšlo několik článků o záměně embryí, ale to je velmi vzácná situace.

A pokud máte otázky vy sami, nezapomeňte na naši příručku IVF pro začátečníky


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *