Nízká sliznice – proč ji mám?

Někdy se může stát, že se natěšeně chystáte na transfer a přijde studená sprcha – sliznice je příliš nízká. A transfer se odkládá. Nebo vám takovou informaci sdělí gynekolog, když se mu svěříte, že se otěhotnění nedaří. Jaké mohou být příčiny toho, že sliznice „špatně roste“?

Nejdříve si řekněme, kolik mm je vlastně příliš málo? Transfery se většinou neprovádí při výšce endometriální sliznice pod 6-8 mm (dle centra). Podle studií se ví, že úspěšnost IVF cyklu při této výšce sliznice je prokazatelně nižší, a to nezávisle na příčině neplodnosti. Při výšce kolem 5 mm je už otěhotnění málo pravděpodobné, ačkoli i to se může stát.

Co za to tedy může?
  • nízká hladina estrogenu – toto lze zjistit z krevních odběrů
  • horší prokrvení sliznice – bývá častěji u žen ve vyšším věku, prokrvení v děloze mohou zhoršovat i útvary, které tam nepatří. Tedy třeba myomy, polypy apod.
  • zánětlivé příčiny – akutní i chronické infekce, sexuálně přenosná onemocnění
  • některé léky – horší růst sliznice bývá přítomen při podávání klomifenu (častý lék na podporu ovulace – více zde) nebo třeba po delší době užívání hormonální antikoncepce
  • zákroky na děloze – opakované revize děložní dutiny, odstranění myomů/polypů, více si můžete přečíst zde
  • nejasná příčina – jako vždycky v medicíně je zde přítomná kategorie, kdy se důvod problému nepodaří nalézt
Co se s tím dá dělat?

V léčbě se užívá podávání estrogenů (tablety, náplasti apod.), podávání gonadotropinů a dalších speciálních léků. Někdy se provádí hysteroskopie, aby se zkontrolovala přítomnost možných příčin.

Babské a jiné rady

Často se v diskuzích uvádí na podporu růstu sliznice grep a červené víno. U grepu je nutné si dát pozor na to, jaké souběžně užíváte léky. Látky v tomto ovoci obsažené se totiž v těle odbourávají podobnou cestou jako některá medikace, a to může ovlivnit její účinek. Někdy se také doporučuje zlepšit prokrvení této oblasti různým cvičením nebo třeba akupunkturou. Studie, které by toto ale potvrdily, zatím k dispozici nemáme.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4817285/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *