Problém je u něj – příčiny neplodnosti u mužů

Článek o tom, co může dělat problémy u nás – žen, si můžete přečíst zde. Dnes nás čeká podobný rozcestník, který se bude týkat onemocnění a dalších situací v souvislosti s neplodností u našich partnerů.

Podíl mužské neplodnosti tvoří už dnes téměř polovinu na celkovém počtu poruch fertility. Asi u 10 % párů je dokonce jedinou příčinou, proč se těhotenství nedaří. Co víme dobře, je, že počet spermií u mužů celosvětově klesá. Dokonce se musely změnit i normy WHO pro hodnocení spermiogramu.

Příčiny poruch plodnosti můžeme rozdělit do 4 hlavních témat:

Systémově nebo endokrinně podmíněná neplodnost (5 – 15 %)

Do této kategorie toho patří velmi mnoho. Např. vrozená a geneticky podmíněná onemocnění, poškození mozku (úraz, nádor, infekce), hormonální poruchy, působení a dlouhodobé užívání některých léků a drog, systémová onemocnění, poruchy výživy (jak podvýživa, tak morbidní obezita).

Primární defekt ve vývoji spermií ve varlatech (70 – 80 %)

Vidíte, že tato skupina je zastoupena nejvíce. Zahrnuje zase velmi různorodé diagnózy. Některé jsou vrozené – např. Klinefelterův syndrom, kryptorchismus a jiné vzácnější. Velkou část z nich tvoří poruchy získané. Nejznámější je varikokéla – o té se dočtete více zde. Poruchy plodnosti mohou nastat i po prodělání různých infekcí. Rizikové jsou třeba příušnice nebo některé sexuálně přenosné choroby (kapavka, chlamydie). Mezi další důvody patří opět působení různých léků a chemikálií – více ve článku „Co vadí spermiím„, imunitní poruchy, traumata a torze varlete. Podíl i zde mohou mít systémová onemocnění, zejména v aktivním stavu.

Poruchy transportu spermií (2 – 5 %)

Do této menší kategorie patří poruchy v oblasti nadvarlat a vývodných pohlavních cest u muže, současně také problémy s ejakulací.

Nejasná příčina (10 – 20 %)

Stejně jako u žen, někdy se prostě důvod neplodnosti a poruchy spermiogramu u muže nenajde.

Léčba patří do rukou odborníka – androloga. Může být jen režimová, ale také se využívají hormonální léky nebo operační výkony. O tom, jak se spermiogram hodnotí a jaká jsou kritéria pro ten normální, si můžete přečíst zde.

Jestli zvažujete, jak podpořit plodnost, můžete zkusit třeba tento doplněk, s kódem „dve.carky“ máte slevu!

Zdroj:

https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-male-with-infertility

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *