Mužská plodnost stále klesá, říkají vědci

V roce 2017 vyšel velký souhrn (meta-analýza), který hodnotil mnoho studií týkajících se spermiogramu za několik dekád. Přinesl zásadní informaci o tom, že počet spermií u mužů velmi významně klesá. Trend byl zaznamenán zejména v rozvinutých zemích v Evropě, Severní Americe a Austrálii. Nedávno vyšlo pokračování této studie pro posledních pár let a výsledky nejsou vůbec příznivé, pokles pokračuje.

Pro zopakování…
  • koncentrace spermií = počet spermií na mililitr ejakulátu (spodní hranice normy podle WHO je 15 miliónů/ml, v roce 1964 byl průměr 40 miliónů/ml)
  • kromě počtu se hodnotí např.: pH a množství ejakulátu, pohyblivost a morfologie spermií, přítomnost dalších buněk (např. bílých krvinek), více o spermiogramu najdete zde
Co se zjistilo?
  • trend poklesu počtu a koncentrace spermií se objevil už také v zemích Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky
  • dle předchozích dat byl pokles v koncentraci spermií o 1,6 % za rok, nyní je toto číslo ještě o 1 % vyšší
  • stoupá počet dětí narozených pomocí metod IVF a ICSI
Proč se to děje?

Dle mnoha studií se ví, že tento globální pokles souvisí s některými onemocněními. Jsou to např. nádory, kardiovaskulární onemocnění, poruchy metabolismu a imunity apod. Někdy může být pokles v parametrech spermiogramu spojený i s poklesem testosteronu nebo vývojovými vadami mužského pohlavního systému. Jasná konkrétní příčina ale v současné době není známá.

Co z toho vyplývá?

Vědci doslova bijí na poplach, aby se mužské reprodukční zdraví dostalo do popředí zájmu, a to i v rámci veřejného zdravotnictví. Není to totiž jen otázka pro lékaře a výzkumníky, ale také pro širokou populaci. Pokud pokles bude pokračovat, mohli bychom se v ne až tak vzdálené budoucnosti dostat i do situace, kdy budou neplodní muži významně převažovat. Je tedy do budoucna nutné odhalit konkrétní příčiny a přecházet jim. A to už od doby, kdy se začne chlapeček vyvíjet v děloze.

Zdroj

https://www.focusonreproduction.eu/article/ESHRE-News-Sperm-count-decline

https://www.wikiskripta.eu/w/Hodnocen%C3%AD_spermiogramu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *