Kryptorchismus a neplodnost

Dnes již víme, že hlavně podíl na problémech s početím není u žen. Obě pohlaví jsou v současné době zastoupená takřka rovnocenně. Jednou z příčin mužské neplodnosti, která by se ale měla řešit již v časném dětství, je tzv. kryptorchismus.

Co to je?

Z hodin biologie víme, že varlata jsou uložena mimo břišní dutinu – v šourku. Do toho ale musí během vývoje miminka sestoupit. Varlata se totiž začínají vyvíjet v břiše. V době, kdy my se bojíme prvotrimestrálního screeningu, u chlapečku varlata začnou sestupovat cestou tříselného kanálu. Svojí cestu dokončí kolem 33. týdne a velká část novorozenců narozených v termínu má varlata v šourku hmatná.

Pokud varle nesestoupí, pak se jedná právě o tzv. kryptorchismus. Ten patří k nejčastějším vývojovým vadám u chlapců, udává se asi 1-3 %. Mnohem častěji se vyskytuje u miminek, která se narodí předčasně.

Jak se to stane?

Předpokládá se, že jde o poruchu hormonální regulace, která sestup varlat řídí. Kryptorchismus se může vyskytovat oboustranně i jen na jedné straně. Existuje také tzv. získaný kryptorchismus. To se může stát např. po operaci tříselné kýly nebo při jiných hormonálních poruchách.

Jak se na to přijde?

Vyšetření je jednoduché – varle prostě není v šourku hmatné. Někdy lze nahmatat jinde (např. v tříselném kanálu), jinak se musí využít zobrazovací metody. Zejména u oboustranného kryptorchismu nebo přítomnosti jiných vad je potřeba vyloučit např. genetické příčiny.

Co s tím?

Tento problém by měl být primárně řešen už v kojeneckém věku (ev. u získaného kryptorchismu hned, jak se na to přijde). Léčbě je hormonální a chirurgická.

Jaké jsou důsledky pro dospělost?

Jedním z hlavních důvodů, proč je dobré o kryptorchismu vědět, je vyšší riziko rozvoje karcinomu varlete. To je 3-8x vyšší než v běžné mužské populaci. Problémy s plodností postihují velkou část pacientů s oboustranným kryptorchismem (a to až charakteru azoospermie), při jednostranném nálezu je to jen lehce víc než u zdravých mužů.

Zdroje

https://www.solen.cz/pdfs/uro/2019/02/06.pdf

https://www.wikiskripta.eu/w/Sestup_varlat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *