Máte nízké AMH nebo třeba diagnózu předčasného selhání vaječníků? Přečtěte si, co zjistila dánská studie o kvalitě vajíček u mladých žen s tímto problémem! Možná i vaše oocyty jsou ve hře!
O co šlo?
- studie se zúčastnilo více než 10 tisíc žen pod 37 let
- proběhlo přes 21400 embryotransferů
- absolvování IVF/ICSI v letech 1995 – 2014
- nejasná příčina selhání vaječníků a nízké ovariální rezervy (vyloučeny pacientky po chemoterapii nebo např. s endometriózou)
- 1213 žen mělo 5 a méně oocytů během prvních dvou stimulačních cyklů, zbytek více než 8
- odstup mezi stimulacemi nesměl být víc než 1 rok
Co se zjistilo?
Jak bylo předpokládáno, ženy s nižším počtem oocytů měly menší šanci na otěhotnění (to ale nebylo primárním sledovaným cílem této studie). Zní to samozřejmě logicky. Hlavním sledovaným parametrem byly těhotenské ztráty – od pozitivního těhotenského testu do 22. týdne těhotenství (do 12. týdne bráno jako časná ztráta, po 12. týdnu jako pozdní). Toto by dle autorů mělo být odpovídající ke kvalitě oocytů. Musely být vyloučeny také zavádějící faktory jako je kouření, BMI nebo věk ženy. Jako výsledek bylo zjištěno, že počet potratů nebyl u žen s nižší ovariální rezervou rozdílný oproti ženám bez tohoto problému. A proč to tak je? Au
toři se domnívají, že dochází pouze k početnímu úbytku vajíček, na rozdíl od menopauzy v souvislosti s věkem.
Co z toho vyplývá?
To, že máte nízké AMH, neznamená hned neúspěch. Stejně tak to, že nemáte 20 odebraných vajíček, neznamená neúspěch. Tato studie potvrzuje to, co můžete najít i v některých příbězích u nás na webu – i z jednoho vajíčka může být zdravé miminko. Současně se také zdá, že vyšší riziko genetických vad (např. aneuploidií) s tímto stavem nesouvisí. O chromozomech a jejich vadách si přečtěte více zde.
Nezapomeňte ale, že se tato studie týkala žen pod 37 let. O vlivu věku na výsledek IVF si můžete přečíst více zde.
Zdroj
https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Miscarriage-ovarian-reserve