Pět pravidel, čeho se vyvarovat v IVF diskuzích

Facebook, Instagram, diskuzní fóra, to vše poskytuje prostor ke sdílení a k tomu, abychom se necítili ve svém boji s neplodností sami. Nezapomeňte ale na některé věci, kterým je dobré se vyhnout nebo se nad nimi zamyslet

Pravidlo první – nesrovnávejte se!

Je to velmi těžké a možná i nemožné. Přemýšlíte nad tím, že má někdo více vajíček, více embryí, jinou stimulaci. Ale, zastavte se na chvíli! Na tom vůbec nesejde, stačí, když se podíváte do našich příběhů! I z jednoho vajíčka nebo jednoho embrya, které nebylo zrovna favorit, může být za 9 měsíců zdravé miminko.

Pravidlo druhé – ověřujte si informace!

Internet je plný informací a také dezinformací. V poslední době to ukázalo hlavně téma COVID-19, ale týká se také spousty mýtů o IVF a neplodnosti. U každého článku, videa nebo osoby, která něco prezentuje, si ověřte, o koho se jedná a odkud informace čerpá.

Pravidlo třetí – důvěřujte svému lékaři!

Často se v diskuzích dozvíte o tom, že to nevyšlo, protože nemáte všechna vyšetření, stimulace byla moc malou dávkou nebo špatným lékem, nenabírali vám krev nebo transferovali moc mladé embryo. Ale kdo o vás ví víc? Anonymní člověk z internetu nebo váš lékař, ke kterému už nějaký čas chodíte? A který studoval obor asistované reprodukce několik let? Jistě, důvěra se nedá zařídit, ale pokud ji v něj nemáte, raději vyberte někoho jiného.

Pravidlo čtvrté – zvažujte, čím podpořit úspěch!

Dočtete se o různých zaručených receptech jak otěhotnět nebo jak podpořit úspěch IVF. Pozor na to, i když jsme často ochotní udělat a vyzkoušet cokoli, je třeba zachovat si aspoň trochu náhledu a ne se bezhlavě vrhnout do víru bylinkových vložek. Pečlivě zvažte, kam investujete svůj čas, peníze a naději! A nezapomeňte se poradit, zda to nemůže ovlivnit výsledek léčby negativním směrem.

Pravidlo páté – přemýšlejte, co prozradíte!

Internet není anonymní, i když se to často tak může zdát. Pokud celý proces neplodnosti tajíte nebo nechcete, aby se rodina/přátelé nebo kdokoli dozvěděli třeba o tom, že se chystáte pro darovaná vajíčka, mluvte o tom co nejméně. Přezdívka, heslo, email i IP adresa se dá při troše snahy odhalit.

A jestli vás třeba po transferu diskuze (a zejména pozitivní testy) znervózňují, tak si je na nějaký čas zakažte 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *