Jak funguje stimulace – krátký protokol s antagonistou

Často se ptáte, jak vlastně léky, které si pícháte během stimulace, pomohou k růstu folikulů a zisku vajíček. Podíváme se tedy na jednotlivé protokoly. Jak to teoreticky má fungovat, protože každá žena je jiná a nikdo nezareaguje stejně jako třeba kamarádka. Jako první se podíváme na krátký protokol s antagonistou, který se používá nejčastěji.

Rychlý slovníček
  • FSH – folikulostimulační hormon – více zde
  • LH – luteinizační hormon – více zde
  • Folikul – útvar, ve kterém se nachází vajíčko (ale zda tam je, nevidíme)
  • Ovulace – uvolnění vajíčka z folikulu – více zde
  • GnRH – gonadotropin-releasing hormon – řídí produkci FSH a LH
  • Antagonista – látka, která působí opačně, protichůdně
Růst vajíček

Při stimulaci vaječníků chceme dosáhnout růstu a dozrání více folikulů, než se běžně děje při ovulaci. K tomu jsou určeny léky, které obsahují gonadotropiny (FSH nebo FSH + LH). Těchto léků je mnoho, patří sem např. Gonal, Pergoveris, Bemfola, Menopur atd.

A proč zrovna ony?

Na začátku každého cyklu zareaguje na přirozenou produkci FSH více folikulů a ty začnou růst. Za normálních okolností doroste většinou jen jeden. Aby jich v každém cyklu nebylo příliš mnoho, je hladina FSH regulována jinými hormony (např. estradiol) a látkami. Toto lze překonat právě dodáním léku „zvenčí“ a zařídit tak vyšší počet folikulů k odběru.

Blokování ovulace

Následně je potřeba zamezit tomu, aby došlo samovolně k ovulaci ještě před odběrem vajíček. To by nám to pak bylo všechno k ničemu. K tomu jsou určeny právě léky zvané antagonisté GnRH, a můžete je znát jako Cetrotide nebo Orgalutran. Zabrání vzestupu LH, ke kterému přirozeně dochází těsně před ovulací.

Začíná se s nimi obvykle kolem první kontroly ultrazvukem.

Dozrání folikulů před odběrem

Při odběru samozřejmě potřebujeme, aby vajíčka byla zralá a bylo možné je oplodnit. To se normálně děje vzestupem LH, který ale předchozími léky blokujeme. Co tedy s tím? Píchnete si něco jiného. Většinou hCG (Ovitrelle) v přesně daný čas (36 hodin před odběrem vajíček). Při riziku OHSS může být stimulace ukončena jinými léky, např. Decapeptyl.

Nezapomeňte, že stimulační protokoly se mohou lišit nejen v daném léku, ale i jeho dávce, délce protokolu, počtu kontrol atd. a samozřejmě i ve výsledku. O tom, jak prakticky probíhá stimulace krátkým protokolem si můžete přečíst zde.

Zdroje

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28501428/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2019.00579/full

https://www.researchgate.net/profile/Walter-Vegetti/publication/6991330_FSH_and_folliculogenesis_From_physiology_to_ovarian_stimulation/links/5a533abb458515e7b72e9bb4/FSH-and-folliculogenesis-From-physiology-to-ovarian-stimulation.pdf

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *