Obezita – co říkají v CAR?

O tom, proč je důležité myslet i na svoji hmotnost si můžete přečíst zde, dokonce i v dětském věku to může mít vliv (to zase zde). Zeptali jsme se za vás v různých CAR, jaký mají limit pro BMI na IVF nebo IUI oni a postupně vám přineseme odpovědi.

Prague Fertility Centre

Náš limit BMI je 33. Jde především o bezpečnost pacientek a prevenci komplikací. Ženám nad tento limit doporučujeme podstoupit IVF léčbu a odběr vajíček přímo v nemocnici, která má pohotovostní službu. U inseminace můžeme pokračovat, ale důrazně doporučujeme ženám s vyšším BMI než 33, aby podstoupily důkladnou zdravotní prohlídku. Také se je snažíme motivovat, aby si nastavily dietní plán, který je mj. v nejlepším zájmu zdravého budoucího těhotenství. Více o tomto centru zde.

Fertimed Olomouc

V našem centru řešíme obezitu komplexně, primárně doporučujeme takovým pacientkám zhubnout alespoň 10 % hmotnosti, díky šanci na lepší výsledky. A to např. cestou sledování v nutriční ambulanci. Technické možnosti nám dovolí provést odběr vajíček pacientkám do 150 kg, záleží ovšem na přidružených onemocněních a posouzení anesteziologa. Více o tomto centru zde.

Arleta (MUDr. Doležal)

Obezita je nepochybně jedním z faktorů neplodnosti, takže se nutně musíme obezitou zabývat. Problém souvisí s nadprodukcí ženských estrogenů v tukové tkání  a často zvýšeným testosteronem v krvi. To je pak spojováno s tzv. syndrom polycystických vaječníků ( PCO syndrom), který je bohužel relativně častý . Jde o dědičné onemocnění spojené s typickým obrazem vaječníků, anovulací, obezitou, poruchou metabolismu cukrů a neplodností.

V léčbě využívám  farmakologické redukce hmtonosti – Mysimba, inositolu,  perorální antidiabetik a indukce ovulace antiestrogeny. Pokud jde o IVF, nemáme stanoven limit pro vstup do léčby. Léčili jsme úspěšně ženu s váhou 180 kg.  Je vhodné před léčbou/ vstupem do těhotenství  se pokusit  o redukci o 5 – 10 %.  Tyto ženy mají většinou sklon ke zvýšené reakci vaječníků – tzv. hyperstimulaci ( OHSS). Pokud jde o instruktáž k redukci hmotnosti, využíváme materiálů firmy PharmaSwiss a webových stránek www.setpointhubnuti.cz Těhotenství u obézních je pak zatíženo zvýšeným rizikem těhotenských ztrát v 1. trimestru a předčasný porodem, těhotenskou cukrovkou a preeklampsií. Více o tomto centru zde.

IVF Zlín

Limit pro BMI nemáme. Samozřejmě, když je pacientka silnější, tak s ní řešíme i její hmotnost, která může být jednou z příčin, že se nedaří těhotnět. Pro nás je limit nosnost operačního stolu + vyšetřovacích lůžek, a to je 150 kg. Více o tomto centru zde.

Gennet

BMI limit pro zahájení léčby stanovený nemáme. Vše řešíme individuálně. Více o tomto centru zde.

Gynem

Limit pro zahájení léčby je v našem centru BMI je maximálně 29, u krevních skupin 0+ a A+ 30. Více o tomto centru zde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *