O vajíčku – Jak se s nimi pracuje? (3. díl)

Vítejte u pokračování minisérie o vajíčku. Už jsme si řekli základní informace (zde) a jak vypadá vajíčko zevnitř (zde). Dneska si povíme něco o vajíčkách a vědě. Tak si uvařte kávu, pohodlně se usaďte a pusťte se do čtení 🙂.

Projekt

Představte si, že jste vědec nebo vědkyně a chcete se zabývat výzkumem lidských oocytů. Nejdříve si musíte najít vhodnou laboratoř, ve které je možné provádět specifické techniky (zejména pokročilé mikroskopické metody) pro pozorování oocytů. Máte? Super, první krok za vámi..

Dalším krokem je etické povolení příslušené instituce. Váš výzkum musí schválit etická komise… May the force be with you… Když už máte laboratoř a povolení, musíte si (stejně jako na každý vědecký projekt) sehnat financování. Máte? Výborně, máme vše potřebné a teď vzorky… 

Jak si jistě dovedete představit, lidská vajíčka není pro výzkumné účely vůbec jednoduché získat. Za možnost dělat naši práci vděčíme dárkyním a pacientkám, které jsou ochotné svoje zbytná (= nevyužitelná pro IVF) vajíčka darovat pro náš výzkum. Myslím, že zde můžu mluvit za nás všechny – tento fakt si plně uvědomujeme a velmi si toho vážíme, když se takto rozhodnete. 

Laboratorní práce 

Práce s vajíčky je v mnohých ohledech velmi specifická. Oproti ostatním buňkám si je nemůžeme „jenom tak napěstovat v misce“ a do naší laboratoře se dostávají ve velmi omezených počtech. Každé jedno vajíčko proto vždy střežím jako oko v hlavě.. Občas si tedy připadám spíš jako Glum ze slavného Pána Prstenů: „My precious…“ 😀. Minule jsme si sice řekli, že vajíčka patří mezi největší buňky lidského těla, přesto je ale nutné pro zacházení s nimi si osvojit mikromanipulační techniky.

Nebudu přehánět, když řeknu, že to může zabrat týdny a budete potřebovat velice pevné nervy (i ruce). 

Informace

Práci s lidskými vajíčky provázejí větší či menší etické kontroverze. V každém státě jsou pravidla jiná a nikoho asi nepřekvapí, že tento výzkum není možné dělat všude – pro příklad si uveďme Polsko. Spolu s komplikovanou dostupností materiálu se tento faktor podílí na velmi malé prostudovanosti lidských oocytů napříč celou vědeckou komunitou. 

Snad jsem vám článkem přiblížila práci s vajíčky a zase příští čtvrtek! 🙂

Článek pro nás napsala Mgr. Martina Tatíčková, která se věnuje výzkumu oocytů. Sledujte Martinu i na Instagramu – @oocyte_life

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *