O vajíčku – Seznamte se (1. díl)

Vajíčko a jeho genetická informace (chromozomy – modrá, mikrotubuly – fialová)

Lidské vajíčko (oocyt) je buňka, která stojí na počátku života každého z nás. Pojďme se s ní tedy detailněji seznámit…

Morfologie 

Oocyt patří k největším buňkám lidského těla, má kulovitý tvar a průměr cca 0,1 mm (což je asi stejně jako vlas). Zajímavé je, že ho můžeme vidět i pouhým okem… No, to nám sice na přednáškách říkali, ale neznám nikoho, kdo by ho dokázal ve zkumavce najít bez mikroskopu 🙂 Vajíčko má okolo sebe obal (zona pellucida), který jej nejen chrání, ale také po proniknutí první spermie – a tedy po oplození – enzymaticky ztvrdne a zabrání vstupu dalších spermií. Dále je pak vajíčko obklopeno malými buňkami (folikulárními buňkami), které zajišťují hlavně jeho výživu. 

Vývoj

Vajíčka vznikají již před narozením (prenatálně) a jejich počet se pohybuje v řádu stovek tisíc. Vývoj oocytů začíná už ve druhém měsíci intrauterinního vývoje. Před narozením je pozastaven a následně je hormonálně spouštěn v každém cyklu od první menstruace (menarché) až do období menopauzy. Vajíčka mezi sebou ve vaječnících každý měsíc „soutěží“ a to, které vyhraje, je ovulováno. Pouze takové vajíčko dokončí svůj vývoj. Velká většina oocytů ve vaječnících zaniká speciálním typem buněčné smrti (atresií). 

Jak jsme si už řekli, vajíčka vznikají velice brzy a nová se během života netvoří (narozdíl od spermií). Jedná se tedy o extrémně dlouhověké buňky – klidně i 40 let – a mohou být ovlivňovány faktory vnějšího prostředí i naším životním stylem. To může ovlivnit kvalitu oocytů a může mít za následek některé abnormality, se kterými se v klinické praxi setkáváme. O tom si povíme v dalších článcích.

Oocyty a hormonální stimulace při IVF procesu

Jak už jistě víte (pokud čtete tento web poctivě :)), před odběrem oocytů v centrech asistované reprodukce dochází k hormonální stimulaci dárkyň či pacientek. Přistupuje se k ní z důvodu navození tzv. superovulace. Zjednodušeně – při normální ovulaci se ovuluje nejčastěji 1 oocyt, my však pro účely léčby potřebujeme získat větší množství kvalitních oocytů. Díky hormonální stimulaci můžeme menstruační cyklus přesně kontrolovat, načasovat ovulaci a velmi krátce před ní (doufejme) zralé oocyty punkcí získat. 

V některých studiích zaměřených na abnormality oocytů se setkáváme s názorem, že právě hormonální stimulace může stát za zvýšeným pozorováním abnormálních oocytů v centrech asistované reprodukce. Mechanismus je vcelku prostý – vysoká hladina hormonů “zachrání” před buněčnou smrtí i ty méně kvalitní oocyty, které by v normálním cyklu podlehly zničení.

Příště si řekneme, co se uvnitř vajíčka skrývá …

Článek pro nás napsala Mgr. Martina Tatíčková, která se věnuje výzkumu oocytů. Sledujte Martinu i na Instagramu – @oocyte_life


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *