O vajíčku – Podívejme se dovnitř (2. díl)

Stejně jako se v našem těle nachází orgány, má i každá živá buňka takové svoje mini-orgánečky. V biologii jim říkáme organely a každá organela má svoji funkci. Vajíčko (oocyt) na tom není jinak, má také svoje organely a dnes se podíváme, co se uvnitř vajíčka nachází, jaké organely jsou pro něj typické a které mu naopak chybí. Tak se pohodlně usaďte a připravte si představivost 😊 a komu unikl první díl – najde ho zde

Mitochondrie

Když už jsem na začátku článku použila analogii s orgány lidského těla, tak mitochondrie bychom mohli přirovnat k plicím. Probíhá zde buněčné dýchání a produkce energie, jsou tedy životně důležitou organelou. Navíc se v mitochondriích nachází i část genetické informace (mitochondriální DNA).  Ve vajíčku je zvláštní typ primitivních mitochondrií, které mají oválný tvar a záhyby (mitochondriální cristy), které zvětšují prostor pro procesy dýchání (obrázek vlevo). Mitochondrie jsou nejpočetnějšími organelami oocytů, a ačkoliv se z této 3D rekonstrukce zralého oocytu (vpravo) může zdát, že je jimi doslova „narvaný“, tvoří necelých 5 % jeho objemu. (Mitochondrie – zelená, endoplasmatické retikulum – růžová, kortikální granula – hnědá, chromozomy – žlutá).

       

Endoplazmatické retikulum a Golgiho aparát

Endoplazmatické retikulum a Golgiho aparát by se daly v lidském těle přirovnat ke střevům a játrům. Tyto dvě organely spolupracují a obě vypadají jako soustava propojených nejrůznějších váčků. Probíhají zde úpravy důležitých bílkovin a tuků, jejich transport, hospodaření s vápníkem a odstraňování toxických látek.  Běžně se v buňkách nachází dvě formy endoplazmatického retikula – hladké a drsné. Jak už jsme si řekli v minulém díle – vajíčko ale není jako každá buňka – a potvrzuje se to i zde. V oocytech nalézáme pouze hladké endoplazmatické retikulum. 

 

Kortikální granula

Speciální organelou, kterou najdeme jen v oocytu, jsou kortikální granula. V prvním díle jsme si řekli, že má vajíčko okolo sebe obal (zona pellucida), který je po oplození enzymaticky vytvrzen. Tak přesně tyto enzymy se vylévají z kortikálních granul, které tvoří vrstvu po obvodu vajíčka (🡪koukněte na 3D rekonstrukci na začátku článku) a zajišťují tak ochranu proti proniknutí více spermií do jednoho vajíčka. 

*click* krásně nám to do sebe zapadlo, co říkáte? 😊 

Všechny tyto organely jsou umístěny v cytoplasmě vajíčka, která je hustě protkaná velmi tenkými vlákny – aktinovými mikrofilamenty. Pokud bychom opět použili přirovnání k našemu tělu, síť aktinových filament by se dala přirovnat k naší kostře. Aktinová filamenta slouží jako mechanická opora a v současné době je studována i jejich úloha ve zrání oocytu 

Meiotické vřeténko

…last but not least… meiotické vřeténko. Sestává z chromozomů a trošku silnějších vláken – mikrotubulů. A už vás asi nepřekvapím, že je u vajíčka zase něco jinak 😊. V tělních buňkách vychází vlákna mikrotubulů ze dvou konkrétních bodů proti sobě (odborně centrozomy), u vajíčka ale žádné takové body nejsou a dělící vřeténko má soudkovitý tvar. 

Snad vás dnešní díl bavil a dozvěděli jste se něco nového! 😊 

Článek pro nás napsala Mgr. Martina Tatíčková, která se věnuje výzkumu oocytů. Sledujte Martinu i na Instagramu – @oocyte_life

Zdroje: 

  1. David F. Albertini, in Knobil and Neill’s Physiology of Reproduction (Fourth Edition), 2015.
  2. TREBICHALSKÁ et al. High-Resolution 3D Reconstruction of Human Oocytes Using Focused Ion Beam Scanning Electron Microscopy. Frontiers in Cell and Developmental Biology [online]. 2021, 9 [cit. 2022-02-25]. ISSN 2296-634X. Dostupné z: doi:10.3389/fcell.2021.755740.
  3. https://quizlet.com/552409175/biologie-bunek-5-bunecna-stavba-flash-cards/

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *