Čínská studie: Má šanci těhotenství s nízkým hCG?

V diskuzích často najdete (nebo jste samy přemýšlely), jaké je dostatečně vysoké hCG a kdy už je šance na úspěšné těhotenství opravdu malá. Na tuhle otázku se pokusili ve dva roky staré studii odpovědět čínští vědci.

Nejdříve si připomeňte základní informace o hCG a také o tom, jak funguje těhotenský test. Nezapomeňte také na falešnou pozitivitu díky aplikací léků jako je Ovitrelle. A teď už k samotné studii

Jak vypadala studie:
Tady se podívejte na výsledky:

Ve studii také hodnotili, zda se při těchto hodnotách dá najít rozdíl vzhledem k věku ženy (pod a nad 38 let) a toto se nepotvrdilo. Výsledky jsou podobné.

Autoři se dál věnovali tomu, jak to je při rozdělení hodnot podle jejich výše. Při hodnotě hCG pod 50 mUI/ml nezaznamenali ani jedno úspěšné těhotenství, 77 % byla těhotenství biochemická.

Co se týče nárůstu hCG, který se často v diskuzích také řeší, stanovili jako „nadějnou hodnotu“ 1,9x za 48 hodin (tedy téměř jako často zmiňované 2x). Pokud hCG vzrostlo méně než 1,9x šance na úspěšné těhotenství byla pouze 7,7%. Při poklesu hCG se toto považuje za velmi vzácné, i dle předchozích studií.

Závěrem dodávají, že zásadní věcí je individuální přístup a monitorace pacientky, aby se případně zjistila včas přítomnost mimoděložního těhotenství a také co nejvíce zmírnil stres, který tato situace přináší. Více informací a detailní rozbor dat najdete v odkazu níže.

Zdroj:

https://ovarianresearch.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13048-020-00732-6

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *