Tuina masáže jako podpora otěhotnění

Metody Tradiční čínské medicíny (TCM), které jsou postupně vědecky zkoumány a postupně po přijetí dostatečných důkazů (EBM) využívány k podpoře standardní léčby, mají pro nás stále ještě poněkud exotický nádech. Jak může TCM pomoci v boji s neplodností, si můžete přečíst zde a jak se dá kombinovat s klasickou západní medicínou zde.

Jen připomeneme, že k metodám, velmi se blížícím léčebným a preventivním tuina masážím, patří i objevy a praxe velikánů naší medicíny a fyzioterapie. Profesoři Karel Lewit, Václav Vojta a řada dalších, aktuálně Pavel Kolář, jsou průkopníky dosud méně známých postupů a ty se relativně často relativně shodují s pradávnými čínskými. Říkáme jim myoskeletární medicína, fyzioterapie a podobně.

TUINA MASÁŽE můžete vyzkoušet jako podporu při snaze o otěhotnění. Nebudeme zatěžovat čínskými teoriemi, jen přiblížíme, jak je vnímat.

Nepatří k našim domácím relaxačním masážím, jde o léčebné a preventivní postupy. Je dobře je kombinovat a akupunkturou, akupresurou, cvičením a bylinami. Úprava jídelníčku a stylu života je samozřejmá. Vše doporučujeme konzultovat s odborníkem.

A kdo je odborník?

V Číně je obor tuina masáží samostatný, přednášený na vysoké škole, odpovídající naší lékařské fakultě. Pokud chcete odbornou péči na úrovni, hledejte terapeuta, který v Číně TCM vystudoval a má titul. U nás jich několik působí a domluví se česky.

Místní český praktik ale jistě nabídne podobnou péči. Ověřte si jeho kvalitu a pověst, reference najdete na internetu. Měl by mít za sebou studium 3 – 4 letého kurzu, včetně základu zdravotních studií. Doporučujeme dát přednost VŠ fyzioterapeutům se znalostí TCM a certifikací.

A co jsou tedy konečně tuina masáže?

Tuina je energetická masáž, využívající systému akupunkturních drah a bodů. Lze ji doplnit a kombinovat s mixováním, baňkováním, bylinnou léčbou a cvičením (taiči, čchikung, daoyin).

Tuina terapeut používá masážní olej, není však nutný. Masáž přímo na tělo je někdy vhodnější. Běžně se ale tuina aplikuje i přes oblečení (i na čínských specializovaných klinikách), je vhodné pak volnější a pohodlné. Někdy se terapeut soustředí na oblast krku, rukou a chodidel. Masáž provádí i na židli nebo sedátku.

Tuina masáž může být účinná nejen na obtíže pohybového ústrojí, ale i na neplodnost, gynekologické problémy, výtoky, bolestivou menstruaci. Pomáhá i při psychických potížích, včetně nespavosti a depresí.

Tuina masáž lze aplikovat jako prevenci, nebo stimulační doplnění jiné (standardní) léčby, po poradě s ošetřujícím lékařem. Pozitivně působí na oběhový, respirační, trávicí systém, ovlivní i endokrinní a nervový.

Řešíte-li neplodnost, máte zajisté vlastní zkušenosti. Proč tedy nezvážit vyzkoušení metod TCM, kromě nejznámější akupunktury, třeba právě tuina masáží.

Pár tipu pro vás, chcete-li začít s terapií

1. Vyhledejte si informace – web, telefon nebo rada od kamarádek či lékařů z IVF centra (některá CAR TCM i přímo nabízejí nebo spolupracují s centry pro tuto problematiku)

2. Informujte vašeho ošetřujícího lékaře a řiďte se jeho pokyny

3. Vyberte si dobrého lékaře se znalostí TCM. Po diagnostice může kromě tuina masáží přidat odpovídající akupunkturní ošetření (jde o individuální nastavení aku bodů a drah), s akupresurou, kterou můžete provádět doma sama nebo s partnerem. Může posílit psychiku, uvolnit průchodnost krevního oběhu a podobně.

4. Vyberte si lékaře, kterému důvěřujete. To nepodceňujte, studujte vlastní pocity a reakce. Dosáhnout uvolnění a pozitivního nastavení v péči někoho, kdo vám není sympatický, nelze. A pozor – jen zřídka provádí masáže přímo váš lékař! Má zpravidla odborného terapeuta, k němuž vás doporučí a předá mu doporučený postup.

6. Do hry přivolejte partnera. Terapie v páru je účinnější, samozřejmě především psychologicky. Pokud má partner výsledky spermiogramu, svědčící o problému u něj, je možné tuina masáže aplikovat na oba. Nedivte se, že někdy u partnera lékaři najdou a vyléčí původ a příčiny v oblasti lopatek, dolní pánve a podobně – jde mj. o výše zmíněné objevy Karla Lewita a dalších, které léčí myoskeletární medicína. Fyzioterapeutické techniky mohou ovlivnit mužskou sterilitu. V našem případě tak činí tuina.

S TCM ve vyvážené kombinaci s přípravou a léčbou IVF, se správným lékařem-diagnostikem, nebo „jenom“ samostatnou přípravou před inseminací ujdete další kus cesty ke zlepšení šancí na otěhotnění.

Za článek děkujeme Centru sdílené péče – více na https://www.tcmrevolucni19.cz/ nebo na FB stránce https://www.facebook.com/tcmrevue

Pokud potřebujete poradit, ozvěte se na recepce@tcm21.cz nebo 773007597, rady ohledně výběru terapeuta jsou zdarma


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *