Přesnější diagnóza – nová klasifikace poruch ovulace

Mezinárodní federace gynekologů a porodníků (the International Federation of Gynecology and Obstetrics – FIGO) představila před několika měsíci novou klasifikaci poruch ovulace. Pojďme se na to podívat. Ne každá žena má stejný problém a následně stejnou léčbu.

Jak se tedy rozdělují poruchy ovulace?

Vychází se z anatomie a jedné speciální kategorie:

  • Problém v hypothalamu

Hypothalamus je oblast v části mozku, která se nazývá mezimozek. Je to takové místo, které propojuje funkci endokrinních orgánů s nervovým systémem. Kromě toho se zde reguluje tělesná teplota, pocity hladu a sytosti, emocí a mnoho dalšího

  • Problém v hypofýze

Hypofýze se také jinak říká podvěsek mozkový. A je to takový centrální orgán pro řízení většiny hormonálních procesů v našem těle. Z hormonů, která znáte z oblasti neplodnosti, se zde produkují FSH, LH a prolaktin.

  • Problém ve vaječnících

Vaječníky jsou hlavním orgánem ženské reprodukce, o tom se tady asi nemusíme více rozepisovat.

Syndrom polycystických ovarií byl vyčleněn jako samostatná kategorie hlavně proto, že mohou být zcela normální výsledky hormonálního profilu. Odběr krve tedy neřekne vůbec nic – podle něj bude situace vypadat v pořádku.

Jakmile je známo, do které konkrétní kategorie žena patří, pak se dá pátrat dále po příčině. Těch může být velmi mnoho, jak ilustruje obrázek.

Zdroj: Malcolm G Munro, Adam H Balenet al. – FIGO Committee on Menstrual Disorders and Related Health Impacts, and FIGO Committee on Reproductive Medicine, Endocrinology, and Infertility, The FIGO Ovulatory Disorders Classification System, Human Reproduction, Volume 37, Issue 10, October 2022, Pages 2446–2464

Kdo by neuměl anglicky, jedná se o příčiny – genetické, autoimunitní, iatrogenní (medicínsky způsobené), nádorové, funkční, infekční/zánětlivé, traumata a poruchy cévního zásobení, fyziologické, idiopatické a endokrinní.

K čemu je to dobré?

Klasifikace je určena vlastně pro všechny, jak lékaře v praxi, tak pro výzkumné pracovníky. Podezření na poruchu ovulace by mělo vycházet např. z informace o nepravidelnostech menstruačního cyklu, přítomnosti některých dalších příznaků (např. hirsutismus) a samozřejmě při problémech s otěhotněním. Nová klasifikace by měla pomoci zpřesnit konkrétní diagnózu nebo k ní třeba dojít rychleji než doposud. Více informací najdete v odkazech níže.

Zdroje

https://academic.oup.com/humrep/article/37/10/2446/6670602#375346742

https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Ovulatory-disorders

https://www.wikiskripta.eu/w/Ovari%C3%A1ln%C3%AD_cyklus

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *