Nadměrné ochlupení – Hirsutismus

Knírek, chloupky na bradě, „čárka“ k pupíku – trháte, holíte…časem si na to prostě zvyknete? Zvýšené ochlupení může být příznakem různých hormonálních problémů, proto jej určitě nepodceňujte! Odborně se nazývá hirsutismus.

O co se jedná?

Hirsutismus je zvýšený růst ochlupení v místech typických pro dospělé muže (tj. v lokalitách závislých na stimulaci mužskými pohlavními hormony – androgeny). Postihuje přibližně 5 – 10 % žen, nejčastěji je pozorován v období puberty.

Vždy je třeba vyloučit závažné příčiny (např. nádory). Při diagnostice a léčbě musí spolupracovat kožní lékař často s gynekologem, endokrinologem atd.

Důležité je ještě zdůraznit pojem hypertrichóza, to je nadměrné ochlupení, které se může vyskytovat bez závislosti na hormonální stimulaci

Proč se to děje?

Nejčastější příčinou hirsutismu je zvýšení hladin mužských pohlavních hormonů (zejm. testosteronu, dehydroepiandrosteron sulfátu (DHEAS) a androstendionu) v krvi. U žen probíhá tvorba androgenů v nadledvinách a vaječnících.

Mezi typické příčiny hirsutismu u žen ve fertilním období patří syndrom polycystických vaječníků (více o něm najdete zde)

Mezi vzácnější příčiny hirsutismu patří:

  • neklasická forma CAH (kongenitální adrenální hyperplazie) – to je onemocnění, při kterém dochází k poruše tvorby steroidních hormonů
  • nádory s produkcí mužských hormonů (nadledvin a vaječníků)
  • Cushingův syndrom – onemocnění se zvýšenými hladinami kortikoidů v krvi (často produkovány nádory), někdy vznikající i při dlouhodobé léčbě kortikoidy, má spoustu různých dalších příznaků (třeba měsícovitý obličej)
  • užívání anabolických steroidů nebo jiných léků
  • pokud je hladina androgenů v krvi v normě, nebo se nepřijde na příčinu zvýšených hladin, mluví se o idiopatickém hirsutismu
Jak se na to přijde?
  • základem je klinické vyšetření a anamnéza (tedy to, kde chloupky rostou, jak to vypadá, zda jsou přítomny další příznaky atd.)
  • z odběru krve se zkoumají samozřejmě hladiny hormonů, např. testosteronu, DHEAS, FSH, LH atd.
  • ultrazvuk vaječníků (k průkazu PCOS, nepřítomnost většího množství folikulů diagnózu PCOS nevylučuje; či nádoru vaječníků), další zobrazovací vyšetření (např. magnetická rezonance atd.)
Jak se to léčí?

Samozřejmě závisí na diagnóze!

Důležitá je spolupráce gynekologa, endokrinologa a ev. dalších specialistů. Často nutné lokální odstranění nadměrného ochlupení, někdy nutná psychologická či psychiatrická péče

U žen, které neplánují otěhotnění, je většinou lékem první volby kombinovaná hormonální antikoncepce.

Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/hirsutism/

https://www.prolekare.cz/casopisy/casopis-lekaru-ceskych/2017-3/hirsutismus-etiopatogeneze-diagnostika-a-lecba-61349

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *