Jak dlouho jsem těhotná?

Konečně máte pozitivní test nebo za sebou ultrazvuk a nevíte, jak určit týden těhotenství? Po IVF se to může občas lišit, tak si pojďme shrnout způsoby, kterými lze týden těhotenství (a termín porodu) určit.

Jak je to vlastně s těmi týdny a měsíci?

Těhotenství trvá 9 měsíců, resp. 40 týdnů…moment, to ale nevychází, že? Je to proto, že se jako měsíc všeobecně nebere 4x 7 dní, kalendářní měsíce jsou různě dlouhé. Pokud bychom to brali podle týdnů, bylo by to 10 lunárních měsíců.

Jak se těhotenství popisuje?

Určitě už jste někde viděly – 5+0, 18+3 atd.. První číslo popisuje týden a druhý počet dní těhotenství (pozor, tady to není 1-7, ale 0-6). Termín porodu je tedy stanoven na 40+0. Podle nových doporučení by se pro popis těhotenství mělo používat toto a ne např. 7tt (týden těhotenství). Pro různé odbornosti totiž 7tt znamená něco jiného.

Co potřebujeme vědět?

Pro začátek je důležité znát alespoň jedno datum. Ať už je to poslední menstruace, transfer, ovulace nebo možná oplodňující soulož.

Můžeme tedy počítat podle:
  • poslední menstruace (PM) – nejčastější způsob, zejména u přirozeného otěhotnění. Lze využít i u IVF nebo IUI, ale v některých případech to může být méně přesné. Stejně tak, pokud máte dlouhé cykly. Den poslední menstruace je 0+0, kalkulaček najdete na internetu spoustu
  • ovulace – toto se dá využít třeba při IUI nebo plánovaném styku, když víte, kdy cca byla ovulace (např. po ultrazvuku a aplikaci Ovitrelle)
  • podle soulože – máte-li méně často pohlavní styk a nepravidelný cyklus, dá se někdy dopátrat týdne těhotenství i dle data soulože
  • podle dne transferu – na toto téma máme speciální článek/kalkukačku tady, jednoduše řečeno – v den transferu jste 2+stáří embrya
A když nevíme nebo si nejsme jistí?

Při screeningu v prvním trimestru se upřesní stáří plodu. Jak je možné, že to lze dělat u všech? Vždyť každý budoucí rodič je jinak vysoký! To je právě to důležité, v prvním trimestru rostou plody stejně rychle, nezávisle na výšce rodičů.

K čemu tedy počítáme těhotenství podle transferu?

Je to nejpřesnější. Blastocysta se většinou zahnízdí do 1-2 dní, jinak zaniká. Jdete-li na první ultrazvuk a jste již v 7.týdnu a ví se přesné datum (tedy transfer), měla by být ve většině případů vidět i srdeční akce. Nesmíme ale zapomenout na možnou horší kvalitu ultrazvukového přístroje. Přesnou dataci těhotenství se také hodí vědět k posouzení růstu miminka a jeho gestačního stáří. To je důležité, jak v případě předčasného porodu, tak při potermínovém těhotenství.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *