5 otázek pro odborníka – IVF a holistický přístup

Ptali jsme se Mgr. Michaely Šilhavé z kliniky UNICA na otázky ohledně holistického přístupu u párů podstupujících IVF.

 
Mgr. Michaela Šilhavá

Ve vedoucí pozici kliniky Unica působí již od roku 2008.
První medicínské zkušenosti získala jako dětská sestra se zaměřením na anesteziologii a resuscitaci. Své vzdělání dále prohlubovala studiem na vysokých školách zaměřených na ekonomii a management ve zdravotních a sociálních službách, psychoterapii a aplikovanou komunikaci. Úspěšně absolvovala šestiletý výcvik v biodynamické body-psychoterapii, které se doposud aktivně věnuje. Jako ředitelka jedné z předních reprodukčních klinik ve střední Evropě si klade za cíl zajistit pacientům přístup k medicínské péči té nejvyšší úrovně. Základními předpoklady perfektně fungující kliniky reprodukční medicíny a gynekologie jsou pro  maximální vstřícnost, respekt a diskrétnost vůči pacientům. Svůj tým vede k tomu, aby společně naslouchali pacientům, vnímali jejich příběhy a dbali na posílení důvěry

Co je to vlastně holistický přístup?

Holistický přístup se zaměřuje a vnímá celek naší bytosti. Celek zahrnuje tělesné, psychické a sociální potřeby pacienta. Esencí holistického přístupu je tedy péče o tělo, péče o duši a péče o sociální oblast pacienta.

Jaké metody jsou využitelné?

Dají se využít služby psycholožky, fertility koučky, výživové poradkyně, akupunkturu, masáže a fyzioterapii.

Existuji nějaké vědecké studie, které podporují efekt těchto metod?

Ano, bylo prováděno mnoho studií, které se zabývají komplexní léčbou u pacienta. Studie prokazují, že holistický přístup snižuje stres pacienta, ale vliv na úspěšnost léčby není jednoznačný.

Pro koho jsou tyto metody vhodné?

V léčbě neplodnosti by se měli uplatnit všechny metody, které pomáhají dosáhnout úspěšné léčby. Holistické metody jsou vhodné pro všechny pacienty. Individuálně je však nutné posoudit, kterou metodu s pacienty zvolíme.

Hradí toto pojišťovna nebo je to nadstandardní léčba?

Bohužel nehradí, i když některé pojišťovny přispívají na vyžádání svých pojištěnců v rámci programů všeobecného zdraví např. na psychoterapii.

Více o klinice najdete zde

Recenze na pražskou kliniku zde a brněnskou zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *