10 palčivých otázek ohledně léčby neplodnosti

Prošli jsme diskuzní fóra a vybrali některé otázky, které vás často trápí. A pokusili jsme se na ně odpovědět. Ve většině odpovědí najdete také odkazy pro další informace.

Mám za sebou neúspěšný transfer, co si mám nechat udělat za vyšetření?

Správná odpověď na tuto otázku je jen jedna – důvěřujte svému lékaři. Záleží také, kolik neúspěchů máte za sebou a zda je známá příčina neplodnosti. Ne všechna vyšetření má smysl provádět hned.

Jak podpořit růst sliznice?

Na nízkou sliznici primárně slouží léky – estrogeny (konkrétní přípravky najdete zde), z babských rad se doporučuje červené víno (stačí sklenička denně, ne lahev 🙂 ) nebo grep, z bylinek např. kontryhel (ale není vhodné kombinovat s léky).

Může vyjít IUI napoprvé?

Může, i když je udávaná úspěšnost inseminace nízká. Přečtěte si třeba v jednom z vašich příběhů.

Jak se počítají dny po transferu?

Den transferu je vždycky den 0. Pokud máte tedy testovat 14. den po transferu, je to přesně o 2 týdny později.

K čemu se píchá Clexane/Fraxiparine a podobné léky?

Přesný důvod, proč tyto léky dostáváte zrovna vy, vám sdělí ošetřující lékař. Dávají se ale např. u žen s prokázanou poruchou srážlivosti krve (např. Leidenská mutace), někdy se „vyzkouší“ i po opakovaném neúspěchu či biochemickém těhotenství.

Mám jít na ultrazvuk, ale dostala jsem menstruaci dříve. Nevadí to?

Nebojte se, lékaři jsou na krvácení zvyklí. Pokud se nejednalo o nějaké speciální vyšetření, běžný ultrazvuk není problém provést. V případě nejistoty zavolejte do CAR předem.

Jak dlouho v těle vydrží Ovitrelle?

Jak kdy a jak komu. Záleží na dávce, ale i dalších okolnostech. I u stejného člověka se může doba, kdy těhotenský test hCG z Ovitrelle zachytí, lišit. Pokud chcete mít jistotu, testujte až 14. den. Pro vášnivé testovatelky je varianta testovat denně a sledovat, zda již čárka zmizela.

Dostala jsem kortikoidy, jsem ohrožená infekcemi?

Většinou se dává nízká dávka kortikoidů, která by neměla mít mnoho vedlejších účinků. S imunologem se ale poraďte, zda je nutno dodržovat nějaká speciální opatření

Očkování proti COVID-19 – mám jít?

Názor si musí každý udělat sám. Nicméně přibývají další a další informace, že prodělání COVID-19 v těhotenství je rizikové jak pro matku, tak i pro plod. Máme pro vás speciání rubriku, která se tímto tématem zabývá zde

Jak se počítají týdny těhotenství po transferu?

Pokud to vychází dobře, lze termín nechat podle termínu poslední menstruace. Pro ostatní je tady naše kalkulačka dle data transferu. Termín porodu může být upraven i na základě prvotrimestrálního screeningu.

Přečtěte si i předchozí článek o tom, co člověka kolem transferu napadá a na co hledá odpovědi – zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *