Přirozené otěhotnění po předchozím IVF, je to zázrak?

Tak na tuhle otázku se rozhodli podívat vědci pomocí meta-analýzy (takového souhrnu) více studií. V médiích je totiž často prezentováno přirozené otěhotnění po předchozím IVF jako velký zázrak. Je tomu tak opravdu? Nebo jste se v okolí setkaly s poměrně oblíbenou větou typu – druhé určitě půjde samo?

Co se zkoumalo?
  • 11 studií, které zahrnovaly více než 5000 žen
  • délka sledování 2-15 let
  • různé primární cíle studií, což stěžuje srovnání
  • toto srovnání hledalo počet žen, které přirozeně otěhotněly po úspěšném těhotenství po IVF
Co vyšlo?

Pro ty, které IVF prochází nebo se chystají na druhé dítě, jsou zprávy dobré. Nejedná se o žádný zázrak! Dokonce dle některých dat až 1 žena z 5 otěhotní přirozeně po předchozím úspěšném těhotenství po IVF. Výsledek může být samozřejmě zkreslen tím, o jaké studie se jednalo. Jako pozitivní faktory směrem ke zlepšení šancí se ukázaly – nižší věk, kratší doba problémů s otěhotněním, méně absolvovaných IVF cyklů. Nebyl nalezen konkrétní specifický zdravotní problém, který by šance zvyšoval nebo naopak snižoval.

Na druhou stranu si musíme uvědomit, že existují některé diagnózy, kdy přirozené otěhotnění možné není. Jedná se například o situaci, kdy žena nemá ani jeden vejcovod nebo je již v prokazatelně v menopauze. Současně hraje samozřejmě roli čím dál více i mužský faktor. Těžké poruchy spermiogramu šanci na přirozené otěhotnění nevylučují, ale významně ji snižují.

Jsou tedy potřeba další studie, aby se prozkoumaly konkrétní skupiny a diagnózy. Ale to, že přirozeně může otěhotnět 1 z 5 žen, to není zas tak špatné číslo, ne?

Zdroj

https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Natural-conception-after-ART

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *