Nedávno byla publikována velká meta-analýza (souhrn dostupných vědeckých článků k danému tématu), kde se autoři zabývali rizikem preeklampsie v těhotenství s darovanými vajíčky, „běžném“ těhotenství po IVF a po spontánním početí. Výsledky si můžete přečíst v tomto článku.
Co je preeklampsie?
- závažný stav, který vzniká v souvislosti s těhotenstvím
- jsou přítomny různé specifické i nespecifické příznaky (otoky, bílkovina v moči, vysoký tlak)
- příčina není přesně známa, podílí se na ní pravděpodobně více faktorů
- může ženu i miminko ohrozit na životě
- rizikové ženy se dají pomocí screeningu vyhledávat už v prvním trimestru
IVF a preeklampsie
V roce 2020 vyšla čínská studie, ve které bylo zařazeno 100 tisíc žen, a zjistilo se, že těhotenství po IVF má 6x vyšší riziko rozvoje preeklampsie, než spontánní početí. Tato data potvrdily i další studie. Jiná data uvádí vyšší výskyt preeklampsie po KET, hlavně ve stimulovaném cyklu.
A co vyšlo ohledně darovaných vajíček?
- zařazeno 27 studií (7 tisíc těhotenství s DV, přes 1 milion spontánních těhotenství a téměř 73 tisíc těhotenství po IVF s vlastními vajíčky)
- nejvyšší riziko u těhotenství s DV (1 ze 6 těhotenství)
- jasná souvislost s mírnějšími a závažnějšími komplikacemi během těhotenství
- u vícečetného těhotenství bylo riziko znatelně vyšší (až čtvrtina)
Proč se to děje?
Přesnou odpověď vědci neznají. Ví se, že u spontánní gravidity vzniká preeklampsie poruchou vývoje placenty. Podíl by mohlo hrát to, že se při IVF s darovanými vajíčky do dělohy dostává vlastně cizí „materiál“ a tedy reakce imunitního systému ženy, může být jedním z faktorů. Vliv mají také pravděpodobně hormony, věk ženy a počet transferovaných embryí.
Co s tím?
Dle autorů některých studií by ženy těhotné s darovaným vajíčkem, měly být pečlivě sledovány. Proti rozvoji preeklampsie lze podávat preventivně některé léky a případně včas zachytit zhoršení a těhotenství včas ukončit před termínem s co nejnižším dopadem na matku a dítě.
Celý text najdete zde – A significantly higher risk of pre-eclampsia in egg donation pregnancies
Další zdroje:
https://www.wikiskripta.eu/w/Preeklampsie