5 otázek pro odborníka – dárcovství vajíček

MUDr. Jiří Doležal, IVF specialista

"Ačkoli dárkyně a příjemkyně vajíček se nikdy nepoznají, je proces darování a příjmu vajíček pro všechny zúčastněné vždy „svátkem“ a velmi pozitivní zkušeností."

Ptali jsme se MUDr. Jiřího Doležala z kliniky Arleta na otázky k tématu dárcovství vajíček.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s motivací dárkyň do takového procesu vůbec jít?

Naše zkušenosti ukazují, že na kliniku přicházejí darovat vajíčka ženy zejména s myšlenkou na pomoc jiným ženám, které by bez pomoci dárkyň byly nucené žít s pocitem nenaplněné touhy po mateřství a dost možná i bez partnera. 

Co, kromě dobrého pocitu, může dárkyně darováním vajíček získat?

Jsem rád, že můžeme dárkyním za jejich velkorysé rozhodnutí nabídnout svou anonymní pomoc tak velký bonus ve formě různých vyšetření. Samozřejmě, díky příjemcům, lze nahradit také náklady spojené s dárcovstvím.

Jaká je vlastně „úspěšnost“ darovaných vajíček?

Pravděpodobnost, že dárkyně někomu pomůže, je skutečně velká: z 10 zralých vajíček vznikne 4 až 5 vysokobuněčných embryí, tzv. blastocyst. Transfer jedné blastocysty připravené příjemkyni přinese pozitivní test v 65 % případů, ve 45 % dojde k porodu dítěte! Z jednoho darování se mohou narodit i dvě děti do jedné rodiny.

Co je podle Vás nejdůležitější na procesu výběru dárkyně?

Dárkyně se pro příjemkyni vybírají předvýběrem, který učiní lékař a koordinátorka darování na základě kritérií, které si příjemkyně stanoví (vyplní si charakteristiku).
Z užšího výběru dárkyň se dají příjemkyni vybrat zpravidla dvě až tři dárkyně, ze kterých si tu pravou vybere sama příjemkyně opět dle její charakteristiky. Léčené ženy nemají tudíž vůbec potřebu kontaktovat dárkyni a celý proces zůstává stoprocentně anonymní.

Setkal jste se někdy se ženou, která by rozhodnutí přijmout darované vajíčko, litovala?

Ne, je až podezřelé, jak se novopečení rodiče přicházejí pochlubit svým přírůstkem se slovy: „To je neskutečné, jak mi všichni říkají, že to dítě je moje kopie. Jak dobře jste nám vybrali!“

Více o klinice najdete zde, o možnosti darování vajíček zde

A jestli vás zajímá, jak to prožívají samotné dárkyně, mrkněte na video jedné z nich

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *