Zinek – důležitý prvek pro ženy i muže

Zinek je měkký kov, který se dobře taví. Lidé jej používají už od dávných dob…počkat. Jak tohle souvisí s lidským tělem a hlavně s plodností? No, tak to si určitě musíte přečíst v dalším textu.

Zinek v našem těle
  • je ho velmi malé množství, u dospělého člověka asi 2 gramy (tolik váží třeba dvě kancelářské svorky)
  • je součástí enzymů, které se podílení na syntéze („výrobě“) DNA
  • tedy je důležitý všude tam, kde se něco hojí, roste nebo vyvíjí
Zinek a plodnost mužů

Podle studií správná koncentrace zinkových iontů hraje podstatnou roli v tom, aby spermie dobře fungovaly a byly tedy schopné oplodnění. I když nebylo jasně prokázáno, že nedostatek zinku v ejakulátu znamená jistou neplodnost, doporučuje se zinek mužům často užívat. Společně s dalšími opatřeními může podpořit úspěch, neměl by být ale brán jako léčba neplodnosti.

Zinek a plodnost žen

Zinek je velmi zkoumaným prvkem i u žen. Studie proběhly např. v souvislosti s PCOS. Podle jedné čínské, která se zabývala měřením zinku v děložní sliznici, byla u žen s problémy s otěhotněním zjištěna nižší hodnota zinku. Autoři tedy předpokládají, že by tyto ženy mohly mít nižší receptivitu dělohy. Další studie jsou ale potřeba, nejasná je role zinku také třeba u endometriózy.

Zinek a embryo

Tento prvek je také zásadní ve vývoji embrya, pokud dojde k otěhotnění. Jak již bylo řečeno výše, je třeba tam, kde se buňky dělí. A to se u vyvíjejícího embrya děje velmi masivně a rychle. Pokud je nedostatek zinku u ženy opravdu velký, může dojít k rozvoji závažných vývojových vad nebo i ke ztrátě těhotenství. Méně závažný deficit může vést k tomu, že se miminko narodí předčasně nebo je na svůj věk moc malé.

Co můžu udělat?

Zdrojem zinku v potravě jsou např. celozrnné obilniny, kořenová zelenina nebo luštěniny. Zinek má v sobě i komplex vitaminů Verra Komplex | Plodnost & Těhotenství, na který můžete mít slevu při zadání kódu „dve.carky„. Stejně jako já (a celý tenhle web) totiž firma Verra vychází z vědeckých podkladů, a proto si myslím, že je stojí za to vyzkoušet.

Pozor, zinkem se dá i předávkovat!

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7589359/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31910279/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31940246/

https://www.wikiskripta.eu/w/Zinek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *