Vaše zkušenosti – inseminace 1

Prvních 7 zkušeností s inseminací, je jich méně, protože je to trochu delší!

1. Bára

Inseminaci jsem absolvovala pouze jednou a jak to vetsinou byva, pred zahajenim dalsiho kroku – IVF. Protoze jsem kliniku navstivila az na konci roku 2020 a v 4/2021 mi melo byt 39, lekarka nam navrhla na nic dlouho necekat, provest 1x inseminaci a pokud se nezadari, ihned jit do IVF. Navrhla mi podporit proces Clostylbegytem. Na kliniku jsem se pak dostavila 2x, tusim 9. a 11. den. Protoze velikost folikulu i sliznice byla optimalni, obdrzela jsem injekci Ovitrelle, kterou jsem si mela aplikovat vecer a za dva dny jsme se meli dostavit s partnerem na kliniku. Partner brzy rano a ja o cca 2 hodiny pozdeji.

IUI probihalo v ordinaci, pouze jsem musela zkontrolovat, zda spermijky odpovidaji jmenu meho partnera a slo se na vec. Ani jsem nepostrehla, ze uz je PO. Byla to rychlovka a nic jsem necitila. Ihned jsem mela seskocit z kresla a mohla jsem odejit. Horkou pachut jsem ale ziskala po vete lekarky, ktera se se mnou loucila slovy: „Ono to stejne nevyjde“. To opravdu slyset nechcete. To, ze mela nakonec pravdu, je vec jina. V den IUI jsem spis odpocivala, ale pak uz jsem se chovala normalne. IUI jsme pojistili jeste vecer doma :). Bohuzel ms se dostavila presne v terminu a my zacali planovat IVF.

2. Eva

Inseminace byl jeden z nejhorsich zakroku, ktere jsem v ramci gynekologie podstoupila. A to mam za sebou laparoskopii, 3x biopsii cipku a nakonec i konizaci. MUDr. se pres cipek nemohla dostat, dobrych 20 min se ve me vsemozne stourala do stran, nahoru a dolu, nez se ji to povedlo. Byl to prvni zakrok po konizaci, cca 6 mesicu. Zda to bylo tim nebo nesikovnosti, nevim. O 2 mesice pozdeji probehl 1.ET a ten byl jiz v poradku. Nasledny KET jsem ani nepostrehla.

3. Zuzana

Ja som absolvovala IUI v nativnom cykle, lrve bez podania ovitrelle, druhe s podanim ovitrelle. Ja neznasam ihly, takze ovitrelle som si pichnut nedokazala…musel manzel, ale ak sa bojite ihiel ovitrelle ju ma uplne malinku a tenku, pichmutie ani necitite. Prisaham ;). Ak ste absolvovali vysetrenie priechodnosti vajecnikov, IUI je v principe rovnake, zavedenie katetra nejak neboli, samotna inseminacia trva par sekund, o 5minut ste z ambulancie von. A uz len dufate aby to vyslo;) co by som mozno odporucila je vela sa pytat pri folikulometrii, aky je postup, pri akej velkosti folikul sa picha ovitrelle, aka hrubka sliznice maternice je minimalna, resp. Idealna pre IUI, aky spermiogram by mal byt, a v pripade ak spermiogram(robi sa pred IUI pri odovzdani vzorky na spracovanie, teda aspon u nas ho vzdy robia) nevyjde dobry, ci sa IUI moze zrusit…. proste sa musite pytat vopred najlepsie.

4. Tereza

Mám za sebou několik IUI (dvanáct) a nikdy to nebylo bolestivé nebo nepříjemné. Zásadní ovšem bylo načasování a to nebylo vždy ideální. Stalo se mi, že doktor si nebyl jistý jestli už ovulace neproběhla nebo naopak mi sdělil, že ovulace proběhla a tak nebylo potřeba dávat ovitrelle. X IUI bylo díky špatnému přístupu doktora úplně zbytečných, protože bud jsem už měla po ovulaci nebo před příliš před ní. Po změně centra mi nasadila doktorka vždy před IUI Femaru, aby byla jistota, že bude ovulace a ultrazvuk byl vždy precizní. Díky lepšímu přístupu a dobrému plánování, kdy podat ovitrelle a kdy se dostavit na IUI jsem ze dvou pokusu na nové klinice dvakrát těhotná.

Za mě hodně záleží na lékaři a správnému načasování. Vždy po IUI jsem ležela 15-20 minut. Mám za sebou několik IUI (dvanáct) a nikdy to nebylo bolestivé nebo nepříjemné. Zásadní ovšem bylo načasování a to nebylo vždy ideální. Stalo se mi, že doktor si nebyl jistý jestli už ovulace neproběhla nebo naopak mi sdělil, že ovulace proběhla a tak nebylo potřeba dávat ovitrelle. X IUI bylo díky špatnému přístupu doktora úplně zbytečných, protože bud jsem už měla po ovulaci nebo před příliš před ní. Po změně centra mi nasadila doktorka vždy před IUI Femaru, aby byla jistota, že bude ovulace a ultrazvuk byl vždy precizní. Díky lepšímu přístupu a dobrému plánování, kdy podat ovitrelle a kdy se dostavit na IUI jsem ze dvou pokusu na nové klinice dvakrát těhotná. Za mě hodně záleží na lékaři a správnému načasování. Vždy po IUI jsem ležela 15-20 minut.

5. Zdenka

12.den cyklu (po stimulaci letrozolem) jsem dostala injekci ovitrelle. Dominantní folikul byl těsně před ovulací. Druhý den ráno byla inseminace. Před tím partner odevzdal vzorek spermii – oligozoospermie. 2 hodiny poté byla inseminace – bezbolestná, rychlá, podobné obyč. gynekologické prohlídce, jen to trošku štíplo. Poté jsem si 10 minut poležela na lehátku. Byla to má 2.inseminace. Výsledek: aktuálně 26 tt.

6. Karolína

Na IUI jsem byla v Gennetu letná, bolestivost nulová, ale ani tak to nebyl úplně dobrý zážitek. Lékařka mi řekla, že to stejně nemá smysl a IVF se nevyhnu. Po samotném IUI jsem ležela jestě asi 10-15 minut s nohama „do praku“ zakrytá jen papírovou utěrkou. Absolutně mi nebylo dopřáno soukromí, doktorka jenom přešla ke svému pracovnímu stolu a tech 10-15 minut popíjela kafe nebo čaj. Bylo by super, kdyby aspoň pořádně zatáhla tu plentu, co tam měla.

7. Michelle

IUI v Gennet Letná

Na klinice jsme se ocitli z důvodu neplodnosti partnera (po vasektomii), u mě se předpokládalo plné zdraví. Přesto mne nejprve čekala všechna obvyklá vyšetření (hormonální profil, pohlavní choroby :-), karyotyp atd.), zároveň jsem byla hned po vstupní konzultaci odeslána i na HyFoSy (kde se ukázaly oba vejcovody průchodné a děloha bez patologií). Protože jsem v rodokmenovém dotazníku vyplnila informaci o nosičství některých mutací, čekalo mne i genetické vyšetření (výsledek byl přibližně za 6 týdnů a už v den odběru krve na toto vyšetření jsem dostala rovnou termín na konzultaci výsledků u genetika). Partner pouze uvedl, že je po vasektomii, nebylo potřeba ho jakkoliv vyšetřovat, „pouze“ podepsal hromadu souhlasů.

1. IUI

Na konci ledna jsme byly na vstupní konzultaci, první IUI se uskutečnilo v dubnu. Inseminaci předcházel kontrolní ultrazvuk, který se konal už 10DC, protože se při předchozích vyšetřeních ukázalo, že mívám ovulaci dřív, než v polovině cyklu. Stejně jako předchozí cyklus byl dominantní folikul na pravé straně a měřil 17mm, výška sliznice 11mm (říkala jsem si, jestli jsem to nepřehnala s kontryhelem, který jsem si 1x denně v podobě čaje naordinovala „preventivně“).
Lékař doporučil inseminaci za dva dny. Já byla „hysterická“, že za dva dny už by mohlo být po ovulaci a domluvili jsme se, že ji uděláme už druhý den odpoledne. Po ultrazvuku jsme se sestrou ještě vybraly dárce. Mohla jsem mít požadavek na barvu vlasů, očí, výšku a hmotnost. Krevní skupinu prý doporučujou stejnou – neprotestovala jsem.

2. IUI

Kontrolní UTZ znovu 10DC, výška sliznice 7mm (tentokrát jsem kontryhel nepila vůbec, myslím, že příliš vysoká taky není ideální). IUI naplánovano za 2 dny, tentokrát jsem už nebyla hysterická, tušila jsem, že minule jsem byla na IUI zbytečně brzy. Ptala jsem se, zda můžeme bez Ovitrelle (protože nemám žádné potíže, přišlo mi to zbytečné). Byl to jiný lékař a na Ovitrelle si trval a diskuzi nepřipouštěl. Tak to bylo zase s Ovitrelle, tento pokus jsem chtěla být vzorná a nevymýšlet si zas ptákoviny :-). Od dárce z prvního pokusu již spermie nebyly, musely jsme se sestřičkou vybrat dalšího a to mi vůbec nevadilo, protože ty kritéria výběru jsou bezpředmětný, když nezahrnují např. charakter :-).
Za dva dny jsem přišla na inseminaci (kontrola, zda už folikul prasknul neproběhla), doktorka tam poslala plavce a jela jsem domů. Dvoudenní mírný diskomfort v podbřišku v prvních dvou dnech za 10 dní vystřídaly citlivé bradavky a o pár dní později bolest prsou, bolest v podbřišku jako na MS a na testu se ukázaly dvě čárky :-).

Více o inseminaci najdete zde

Zkušenosti s IUI, hysteroskopií bez anestézie a vyšetřením HyFoSy můžete přidat zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *