Některé zdravotní problémy mohou poměrně významně ovlivňovat průběh těhotenství, o spoustě už to dnes víme. V tomto článku se podíváme na studii, která se věnovala syndromu polycystických vaječníků (PCOS) a výskytu metabolických komplikací v těhotenství. O tématu PCOS se můžete více dočíst např. v našem shrnujícím článku.
Co se sledovalo?
- zhodnoceno více než 90000 porodů z registru
- porody proběhly mezi lety 2013 a 2017 v americkém státě Massachusetts
- bylo zde zachyceno přes 3500 žen s PCOS
Co se zjistilo o ženách?
Podle údajů z registru byly ženy s PCOS častěji obézní nebo měly nadváhu, což samo o sobě představuje určité riziko těhotenských komplikací. Současně ženy s PCOS potřebovaly ve 20 % pomoc s otěhotněním metodami asistované reprodukce, kdežto u žen bez PCOS to bylo jen 8 %. Obecně ženy s PCOS měly až v polovině případů problém otěhotnět.
Jaké komplikace v těhotenství se objevily častěji?
- u gestačního diabetu (= těhotenské cukrovky) bylo vyšší riziko o 51 % a zajímavé je, že více ohrožené byly ženy, které neměly BMI v pásmu obezity
- o 1/4 bylo vyšší riziko rozvoje preeklampsie
- častější porod císařským řezem
- miminka se o něco častěji rodila předčasně a strávila po porodu v porodnici delší dobu
- také mohla mít menší porodní hmotnost
Co z toho vyplývá?
Autoři studie doporučují, vzhledem k potvrzení těchto rizik a častému výskytu PCOS mezi ženami, aby těhotné s tímto syndromem byly pečlivě sledované. Důležité je totiž včas odhalit a řešit případné komplikace.
Více informací v angličtině najdete zde nebo přímo ve článku, který vyšel v časopise Human Reproduction