Postkoitální test

Máte partnera, který se zatím brání zajít si na spermiogram? Nebo se ani vám zatím nechce podstupovat žádné „intenzivní“ vyšetřování? Můžete zkusit starou dobrou klasiku, vyšetření, které se dělá již dlouhá léta v rámci neplodnosti – postkoitální test (PCT).

O co se jedná?

Jedná se o jednoduché vyšetření, které zjistí, zda to mezi vámi funguje 🙂 – tedy mezi hlenem z děložního čípku a spermiemi partnera. Test je znám také jako Sims-Huhnerův test podle jeho autorů (byl poprvé popsán už v 19. století!). Test vlastně hodnotí to, zda jsou spermie schopné dostat se přes první překážku na cestě k vajíčku – z původního prostředí (ejakulátu) do prostředí děložního čípku (hlen).

Kdy se test provádí?

Test je nutno provádět v době ovulace. Mimo toto období vyjde „špatně“, protože složení cervikálního hlenu se během menstruačního cyklu ženy mění. Tedy většinou přibližně v polovině cyklu (u pravidelné MS, cyklus 28 dní).

Jak to probíhá?

Asi 4-14 hodin (různé zdroje uvádí různé časové rozpětí) po sexuálním styku se odebere při gynekologickém vyšetření z děložního čípku hlen a ten se prohlédne pod mikroskopem. Pozor, nesmí být použit žádný lubrikant apod.. Před testem se, podobně jako před spermiogramem, doporučuje několikadenní sexuální abstinence. Samotný odběr hlenu by neměl být nijak bolestivý.

Co je výsledkem?

Vyšetřením se dá zjistit konzistence a množství hlenu a také to, zda je dostatek spermií a zda jsou živé a pohyblivé.

Co může být špatně?
Co dál?
  • test lze zopakovat
  • další dovyšetření (spermiogram atd.)
  • lze zkusit např. IUI, při kterém jsou spermie vloženy až za děložní čípek

Vzhledem k dnešním vyšetřovacím možnostem se někde považuje PCT za zastaralý test a příliš se nevyužívá. V CARech, pokud jej provádí, se často ani neplatí.

Zdroje

https://txfertility.com/what-happened-to-the-postcoital-test-pct-test/

https://academic.oup.com/biolreprod/article/103/2/437/5858030

POMOHL VÁM ČLÁNEK? POMOZTE I VY – PODPOŘTE NÁŠ WEB NA WWW.DONIO.CZ/DVECARKY NEBO SDÍLEJTE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *