Poškrábání sliznice dělohy – scratching endometria

Máte za sebou několik transferů, embryo je špičkové, ostatní vyšetření v normě a přesto se nedaří? Pomohlo by „poškrábat sliznici dělohy“ – scratching endometria? Některé studie podporují tuto proceduru, jiné ne (např. poměrně nedávná z roku 2020). Určitě jste se o ní už někde dočetli nebo vám byla také nabídnuta, třeba jako součást hysteroskopie.

O co se jedná?

Před transferem se „poškrábe“ sliznice dělohy, aby se usnadnila implantace embrya. Teoreticky by to mělo fungovat tak, že děloha se bude snažit drobná poškození opravit a uvolňovat látky, které podpoří úspěšné uchycení embrya. Ale jak již bylo zmíněno výše, některé studie (zejména z dřívější doby) toto potvrzují, jiné ne.

Jak to probíhá?

Obvykle se k tomuto výkonu používá malý katétr, který se sliznice poškrábe. Ten se zavede rovnou skrz čípek do dělohy. Pokud je potřeba, lze také odebrat bioptický vzorek k dalšímu vyšetření. Scratching lze také provést během běžné diagnostické hysteroskopie, to je u nás jedna z častějších variant.

Pro koho se doporučuje?
  • výsledky studií jsou sporné, neexistuje obecné doporučení
  • u žen s opakovanou neúspěšnou implantací embrya (např. pokud je embryo vyšetřeno pomocí PGT-A a stejně nedošlo opakovaně k otěhotnění)
  • nutno zvážit jiné příčiny opakovaných neúspěchů (imunologické, hematologické atd.)
Po výkonu
  • většina žen neudává po zákroku výrazné bolesti, lze si ale vzít předem analgetika (po dohodě s lékařem)
  • může být přítomno špinění
  • riziko komplikací je malé (krvácení, infekce)
Kolik to stojí?

Často se za toto vyšetření nic neplatí, hlavně, když je součástí diagnostické hysteroskopie

Jinak se cena pohybuje kolem 1500 – 2000

Jednoznačně doporučit scratching endometria (děložní sliznice) všem ženám podstupujícím IVF nelze. V určitých případech opakovaného neúspěchu transferu vám jej ale váš lékař může nabídnout.

Zdroje

https://www.hfea.gov.uk/treatments/treatment-add-ons/endometrial-scratching/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7294834/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *