Může být těhotenský test falešně negativní?

Na začátek dnešního článku musíme být k sobě trochu upřímné. Neposlouchá se to dobře, ale nejčastější příčinou negativního testu je neúspěch. Uchovat si naději je vždycky dobré, na druhou stranu občas se musíme postavit tomu, jaká situace skutečně je.

Vraťme se ale k tématu, co tedy může způsobit falešně negativní těhotenský test? Opravdu je to s hCG tak záhadné?

Moc brzo

Po transferu je většina z nás zvědavá. Kdo se rozhodne testovat třeba od 5. dne po zavedení embrya, ale musí počítat s tím, že může být ještě brzo. Nezapomeňte také zohlednit, jak staré embryo máte. U dvoudenního test může být pozitivní později. Při přirozeném otěhotnění je šance na příliš brzké testování významně větší, pokud žena neví, kdy měla ovulaci.

Naředěná moč

Nejlepší je testovat z ranní moči, to je všeobecně známá věc. Na druhou stranu, pokud testujete třeba odpoledne ke konci čtrnáctidenního intervalu po transferu a test je stále negativní, nebude to nejspíš tím.

Špatně provedený test

Vždycky dodržujte postup podle návodu. A to jak dobu a výšku namočení do moči, tak i to, kdy test odečtete. Nezapomeňte také na to, že různé značky testů mají odlišnou citlivost.

Příliš mnoho hCG

U příliš vysokých hladin test někdy vyjde falešně negativní. Říká se tomu hákový efekt (z angl. hook effect). Zjednodušeně řečeno, test pak nefunguje správně a protilátka, která za běžných okolností „označí“ hCG, to neudělá. Taková situace může nastat např. při vzácném molárním těhotenství.

Chybný test

I test může mít vadný kus, např. nezobrazí-li se dobře kontrolní čárka, je lepší použít nový. Zkontrolujte také, zda test není propadlý.

hCG se nevylučuje do moči

Toto se poměrně často udává v diskuzích – nicméně to nelze fyziologicky vysvětlit. Pokud je hCG v krvi, pak se vyloučí do moči. V případě, že je test negativní a jde o těhotenství, platí důvody uvedené výše.

O falešné pozitivitě si můžete přečíst ve článku o Ovitrelle nebo o těhotenských testech obecně.

Zdroje

https://flo.health/getting-pregnant/trying-to-conceive/pregnancy-tests/false-negative-pregnancy-test

https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-tests

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *