Kyselina listová

Acidum folicum

Co to je?

Vitamin skupiny B (B9), ve vodě rozpustný. Účinky v organismu mají hlavně sloučeniny, které z ní v rámci metabolismu vznikají. Jedná se zejména tzv. metafolin (5-methyltetrahydrofolát). To probíhá v játrech za pomoci různých enzymů. Potřeba kyseliny listové se v těhotenství zvyšuje (dvoj- až trojnásobně, tj. 0,4 – 0,6 mg denně), a její dodávka  ve stravě matky obvykle není dostatečná.

Když je jí málo…

Nedostatek kyseliny listové rozdělujeme na relativní (při poruchách metabolismu kyseliny listové, např. při mutaci MTHFR) a absolutní (snížený příjem ve stravě). Je prokázané spojení nedostatku kyseliny listové s patologiemi v těhotenství (zejm. rozštěpové vady neurální trubice), přesný mechanismus není znám. Význam má všude tam, kde dochází k rychlému dělení buněk (krvetvorba, normální růst a vývoj plodu).

Jak ji tělu dodat?

Přirozeně se vyskytuje v listové zelenině (špenát, brokolice, růžičková kapusta), v hrášku, fazolích, slunečnicových semenech, kvasnicích, z živočišných produktů – v játrech, ledvinách. Pozor! Tepelným zpracováním se zničí až 95 % kyseliny listové.

Podání aktivního metabolitu kyseliny listové (metafolinu) může mít u některých žen lepší účinnost než podávání prosté kyseliny listové.

 V čem by měla pomoci a proč je tak důležitá?

  • metabolity kyseliny listové jsou nezbytné pro syntézu nukleových kyselin v buněčném jádře a syntézu aminokyselin
  • napomáhá normální funkci imunitního systému a normální krvetvorbě
  • normální růst a vývoj plodu
  • její podávání (před otěhotnění a po dobu minimálně do konce 1. trimestru ev. až do porodu) snižuje riziko vzniku rozštěpových vad neurální trubice u plodu, studuje se i vliv na snížení rizika vad urogenitálního traktu a srdečních vad plodu
  • zásadní fáze vývoje neurální trubice probíhá v časné fázi těhotenství (2. – 3. týden po otěhotnění), kdy žena ještě nemusí o těhotenství vědět – proto je doporučováno užívání kyseliny listové ještě před plánovaným otěhotněním a dále minimálně do skončení 1. trimestru
  • plod neumí kyselinu listovou vytvářet, je v přísunu kyseliny listové závislý na matce
  • relativní nedostatek metafolinu může vést (spolu s některými dalšími mechanismy, jako je např. infekce, k narušení normální funkce výstelky cévní stěny (odborně nazýváno endotelová dysfunkce) a jejím důsledkem může být narušení průtoku krve malými cévami (mikrocirkulace) na úrovni placenty; role této dysfunkce je zkoumána např. u opakovaných potratů, nitroděložního zpomalení růstu plodu (IUGR), nitroděložního úmrtní plodu (IUFD), předčasného porodu atd.

Kdy není kyselina listová vhodná?

  • U nositelek MTHFR mutací, které mají „ problém“ s přeměnou kyseliny listové na aktivní metabolit metafolin, se doporučuje podávání již „naštěpené“ kyseliny listové. Někdo preferuje podávání těchto preparátů i u žen, které nemají MTHFR mutace vyšetřené
  • Trpíte-li anémií (chudokrevností) a není zjištěna její příčina
  • Obezřetnosti je třeba u epilepsie

V jaké formě se používá?

Tablety kyseliny listové nebo součást vitaminových preparátů (buď s kyselinou listovou nebo s metafolinem)

Kolik stojí?

30,- až 1200,- dle typu preparátu

Pokud trpíte chronickým onemocněním nebo užíváte medikaci, poraďte se o vhodnosti užívání se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj: Koucký M., Patologie kyseliny listové a těhotenství, Prakt. Lékáren. 2011; 7(4): 166-170

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *