Kolik reálně zaplatím za léky při IVF?

V diskuzích se často můžete setkat s různými částkami, které ženy doplácí na léky. A mohou být diametrálně odlišné, ačkoli se nejedná o samoplátce. Jak tomu rozumět? Je to centrem nebo se to může stát kdekoli? Vše si ukážeme na příkladu krátkého protokolu.

Doplatek na léky

Každý lék, a to nejen při léčbě neplodnosti, má stanovený maximální úhradu ze zdravotního pojištění. Informace o konkrétních lécích a částkách najdete na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vyberete „Databáze léků“ a vyhledáte si konkrétní přípravek. Pak kliknete na záložku „Ceny a úhrady“ a vidíte např. toto:

Konkrétní zaplacená částka tedy bude závislá na tom, jakou úhradu poskytuje pojišťovna a kolik je doplatek v lékárně. Pokud chcete ušetřit, obvolejte jich více.

Úhrada v rámci stimulace

Pojišťovna v rámci stimulace hradí 2250 jednotek (IU) na cyklus. Do tohoto počtu jednotek tedy doplácíte jen výše zmíněné doplatky. Nad tento počet už platíte plnou cenu léku.

Příklady

Pro snadnější pochopení 2 příklady a trocha matematiky :):

  1. Jana má ve stimulačním protokolu Gonal 150 jednotek na den. Stimulace bude trvat přibližně 10 dní, tedy bude potřebovat 9x 150 jednotek (začíná se od 2DC). Bude si tedy pořizovat jedno pero 900 IU s doplatkem cca 2500 Kč a druhé 450 IU s doplatkem cca 1500 Kč. Janu tedy vyjdou léky na stimulaci na 4000 Kč.
  2. Eliška má v protokolu léků více. Vzhledem k předchozí špatné odpovědi dostane vyšší dávky a rovnou dva léky – Gonal 300 jednotek za den a Pergoveris 150 jednotek za den. Počítejme se stejnou dobou stimulace tedy 9x 300 + 9x 150. A tady přichází ten kámen úrazu. Pojišťovna totiž nepřispívá na 2250 jednotek každého léku, ale celkově. To tedy znamená, že doplatek za hrazený Gonal je orientačně 6500 (2x 900 IU + 1x 450 IU), zbytek už je nutno platit za plnou cenu. Celkově tedy: 6500 + 4000 (plná cena za zbývajících 450 IU Gonalu) + 18350 (plná cena Pergoveris). Tedy téměř 29 tisíc za léky.

Příkladů může být více – rozhoduje hlavně dávka a délka stimulace – tedy celkový počet spotřebovaných jednotek. Aspoň malou výhodou je, že v perech je většinou něco málo navíc, tak lze i třeba na jednu dávku „nasbírat“.

Další léky a úhrada

U léků proti předčasné ovulaci (Cetrotide, Orgalutran, Ganirelix atd.) je také omezen počet hrazených injekcí. Tedy pokud se z nějakého důvodu Vaše stimulace protáhne, opět dokupujete za plnou cenu.

Ovitrelle k dozrání vajíček je hrazeno, doplatek se liší dle lékárny.

Ceny zde uvedené jsou pouze orientační, tak je neberte jako pevné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *