Je tu jaro a s ním přichází období probouzení a zrodu. Hlínu je třeba prokypřit, vyživit, aby se semínko ujalo. Tak jak se ke zrodu chystá příroda, stejně tak se musí na početí připravit i naše tělo. Aby mohlo děťátko v bříšku krásně růst, je potřeba dát pánevní dno a orgány v něm do kondice!
Svaly pánevního dna milují pohyb a hodí se je posilovat spíše doma. Jedním z vhodných cvičení nejen pro ženy může být právě hormonální jóga, která díky jedinečným cvikům a technikám velice účinně s pánevním dnem pracuje. A partner i vy budete maximálně nadšení.
Co to vlastně pánevní dno je?
Má ho každá žena a věřte, že je jeho funkce na výsost důležitá. Pánevní dno je jakousi živou svalovou květinou na dně naší pánve. Květina, která potřebuje pro rozkvět vyživení a dostatečný prostor.
Spodní část pánve tvoří třívrstvá svalovina podpořena vazivovým aparátem. Svalová vlákna se vzájemně kříží a tak tvoří pevné, ale elastické dno pánve. Jsou to svaly naší vůlí ovladatelné, stejně jako jiné svaly, ale jak často o nich vůbec nevíme!
Pánevní dno pro nás vykonává mnoho užitečné práce např.
- pomáhá nám nést všechny ženské orgány uložené v pánvi – vaječníky, vejcovody, dělohu, a také třeba močový měchýř. Všechny jsou v ní uloženy jako ovoce v míse.
- podílí se na udržování vzpřímeného postavení těla – pro které potřebujeme správné napětí hlubokého stabilizačního systému
- účastní se dechovém mechanismu – spolu s bránící tvoří oporu bederní páteři
Je zodpovědné za udržení moči, naše ženské sebevědomí, kvalitu prožívání sexuality a vůbec naše ženské štěstí.
Východní medicína považuje pánevní dno za podstatu ženy, za zdroj její životní síly a vitality. Rovněž je i citlivým emočním barometrem – velmi citlivě reaguje na naše emoce.
Proč by měly ženy věnovat pozornost pánevnímu dnu?
Jistě znáte příběhy žen (a možná je to i příběh Váš), které jsou úplně v pořádku, ale miminko se prostě za žádnou cenu neuchytí. Taková žena má za sebou spoustu pokusů umělého oplodnění a stejný počet zklamání.
Příčinou může být i málo funkční pánevní dno. Pokud nejsme se svým pánevním dnem v kontaktu, nevnímáme jej, může pánevní dno poklesávat, nebo je naopak stažené. A zdravotní obtíže na sebe nenechají dlouho čekat. Problémy s početím, bolestivá menstruace, bolest zad, ale i snížená schopnost dosažení orgasmu. Proto je tak důležité o něj s láskou pečovat! Onu svalovou květinu zalévat, aby neuvadla.
Jak může hormonální jóga pomoci?
Při cvičení hormonální jógy pracujeme se svalstvem pánevního dna. Jedná se o velice jemné svalstvo, které ne vždy je potřeba posilovat. Ale naopak. Příčinou potíží může být také jeho stažení, a to, že je v neustálém napětí a stresu. Pánevní dno, je potřeba proto zrelaxovat a uvolnit.
Základem hormonální jógy je intenzivní blahodárné dýchání, a to dýchání do břicha – tzv. Bhastrika (dmychadlo). Skrze kvalitní dech pánevní dno a orgány v břišní dutině vnitřně masírujeme, okysličíme a tím celkově revitalizujeme. Další technikou je tzv. Mulabandha (neboli kořenový uzávěr) – jedná se o jemné stahování hlubokých svalů jako při zadržování močení. V neposlední řadě pracujeme na rozpohybování a uvolňování pánve stranovými a bočními houpavými pohyby.
Co za výsledky cvičení můžete zaznamenat?
Orgány v pánvi mají pak dostatek místa na přirozený pohyb a fungování. Děloha bude mít kvalitní prostor pro růst embrya a může se zlepšit i prokrvení děložní sliznice. Vaječníky se probudí a zharmonizuje se produkce ženských hormonů. Vejcovody budou díky uvolnění pohyblivější. Někdy vymizí bolestivá menstruace, zlepší se sexuální prožitek…a mnohé jiné.
Nenáročné cviky se můžete naučit na kurzu hormonální jógy na podporu otěhotnění. Poté si můžete cvičit samy doma. Pracovat s pánevním dnem bychom měli alespoň obden, protože jen pravidelnost a správní provádění cviků zajistí to, že vaše snaha padne na úrodnou půdu. A věřím, že se brzy budete těšit z příjemných překvapení.
Více o tom, co je hormonální jóga se můžete dočíst v předchozím článku.
Článek pro vás připravila Jitka Janešová, certifikovaná lektorka hormonální jógy od Dinah Rodriguez
Více informací a online kurzy naleznete na: www.jitcinajoga.cz, na FB Jitčina jóga – Jitka Janešová a na Instagramu