Fyzioterapie a práce s tělem jako podpora početí

Fyzioterapie je v kontextu snahy o otěhotnění doslova známou neznámou, jež je opředená mnoha mýty. V povědomí některých lékařů i samotných žen svým způsobem je, ale jaké možnosti a techniky tento obor nabízí, je mnohdy záhadou.

Cílem našeho nového seriálu je přinést pochopení, co přesně fyzioterapie a zejména:

  • co gynekologická fyzioterapie je
  • jaké techniky využívá
  • co ženám, které touží po miminku, může nabídnout
  • a naopak jaké jsou její limity
Co je to gynekologická fyzioterapie a kdo se jí věnuje?

Fyzioterapie je oborem, který stojí na pomezí různých směrů. Je to jakési pole, na kterém se může potkat klasická západní medicína s alternativou a psychologií. Fyzioterapeut je vysokoškolsky vzdělaný člověk, který se po absolvování VŠ může specializovat na určitou problematiku (pánevní dno, neurologie, dechová fyzioterapie a další). Fyzioterapeuti, kteří se specializují na práci se ženami, jsou fyzioterapeuti zabývající se gynekologickou fyzioterapií a odpovídá tomu i jejich vzdělávání na odborných kurzech po ukončení studia. Gynekologická fyzioterapie může pomoci ženám, které se snaží otěhotnět, ale zároveň i ženám, které mají bolesti při milování, jizvy po císařském řezu, bolesti kostrče, endometriózu, či z nějakého důvodu opakovaně o miminko přichází.

Fyzioterapie, Mojžíšová a plodnost

Nejčastěji se v tématu fyzioterapie a plodnosti setkáváme s metodou paní Ludmily Mojžíšové, tedy vlastně cvičením dle Mojžíšové, ale k tomu rozdílu se ještě dostaneme. Tato metoda zajisté má své pevné místo, nicméně už dávno není jediná. S pánevním dnem cíleně pracují i další fyzioterapeutické koncepty jako například viscerální manipulace, metoda 3×3 pánevního dna, viscerovertebrální vztahy, metody vycházející z vývojové kineziologie a další.

Dobrý fyzioterapeut umí pracovat s různými metodami, které konkrétní ženě podle vlastního vyšetření umí upravit „na míru“. S pánevním dnem tedy pracuje celostně v kontextu celého těla.

Metodě L. Mojžíšové se budeme věnovat v samostatném článku, ale už nyní bych ráda zmínila, že cvičení podle L. Mojžíšové není metoda dle L. Mojžíšové.

Metoda paní Mojžíšové je ucelený koncept, kam vskutku patří ono cvičení, ale také další terapeutické techniky. Tyto techniky se se cvičením kombinují, postupy na sebe jasně navazují a mají posloupnost. Samotné cvičení tedy ženě může pomoci otěhotnět, ale samo o sobě nemusí být tak účinné. Naopak pokud žena cviky neprovádí správně, může některé nerovnováhy svalů v těle ještě více zhoršit.

Co se skrývá pod názvem „pánevní dno“ a jaké je jeho tajemství?

Pánevní dno je složitou strukturou mnoha svalů, vazů, šlach, kostí, kloubů, orgánů a fascií (obalů). Má své vrstvy, své funkce, své zásobení – cévní, nervové, hormonální i lymfatické. Toto zásobení se přímo podílí na našem menstruačním cyklu a tedy i schopnosti počít, odnosit a porodit děťátko. Různé části našeho těla se vzájemně ovlivňují a platí to stejně tak u pánevního dna. Často právě dysfunkce pohybového aparátu (např. sval ve vyšším napětí, blokáda páteře, plochá noha, vychýlená kostrč) může být příčinou horšího prokrvení pánve, horší transportní funkce, a tedy i snížení dostupnosti živin a hormonů pro vaječníky, dělohu a další orgány pánve.

Pánev a pánevní dno je východní medicínou vnímáno jako sídlo energie ženy, její radosti. Zároveň se jedná o oblast, do které zejména my ženy často schováváme (somatizujeme) naše psychické obtíže. Pod psychickými obtížemi si teď nemusíme nutně představit deprese nebo jiné závažné stavy. Pánevní dno zkrátka cítí naše rozpoložení, cítí náš stres, naše obavy či trápení a jiné emoce, které jsme si nedovolily doopravdy vyjádřit. Na tyto podněty naší psychiky pánevní dno reaguje, proto je práce s tělem neoddělitelná od naší psychiky a naopak.

Na své pánevní dno se můžeme ladit, můžeme jej vědomě uvolňovat, můžeme ho opečovat. Vědomí v naší pánvi není klíčové pouze pro schopnost početí. Je také naprosto zásadní pro následný porod, kdy žena potřebuje cítit své tělo a jeho potřeby.

Posilujeme pánevní dno!

Nejčastějším mýtem je, že pánevní dno by se mělo posilovat. Svalové pánevní dno je málokdy pouze oslabené nebo pouze stažené. Nejčastěji je to tak i tak. Jsou oslabená místa a pak místa, která jsou naopak ve vyšším napětí. Pokud je posilování pánevního dna skutečně na místě, nejprve by mělo dojít k ošetření těch svalů, které jsou ve vyšším napětí, a až poté se pustit do samotného posilování. Moje zkušenost je však taková, že nejčastěji je třeba se ženami, které se snaží otěhotnět, pracovat hlavně na relaxaci pánevního dna a na lepší koordinaci pánevního dna v běžných denních aktivitách. Rozhodně ženám nedoporučuji „posilovat pánevní dno“ přerušováním moči.

Kde jsou limity…

Fyzioterapie je báječným nástrojem a umí mnohé. I přesto však narážíme na limity naší práce, a to hlavně tehdy, jsou-li u ženy přítomné strukturální překážky, které brání početí (žena například nemá vejcovody). Fyzioterapie může velmi pomoci u funkčních příčin (tedy, kdy je pár zdravý, vše je v pořádku, ale miminko nepřichází). Na druhou stranu může být velmi vhodnou doplňkovou technikou při IVF, kdy ženu ladí do klidu, zlepší prokrvení pánve a zvyšuje úspěšnost léčby.

Dalším faktorem, který nutno zmínit, je časová limitace fyzioterapie, kterou Vám předepíše lékař na FT poukaz. Na takový poukaz máte nárok na 25-30 minut terapie, včetně svlékání, oblékání a administrativy pro zdravotní pojišťovnu. V tomto režimu není mnoho času na prožitek a celostní práci. Pokud je to pro Vás jen trochu možné, hledejte jiné varianty – hlavně kvůli Vám samotným. Některé zařízení například umožňují doplatek do hodinové terapie k FT poukazu od lékaře, jiní fyzioterapeuti nabízí i delší terapie zpravidla však na přímou platbu.

Je fyzioterapie pro mě?

Fyzioterapeutická péče je zpravidla dlouhodobý proces. Od ženy potřebujeme ochotu pracovat na sobě a chuť pustit se do objevování. Osobně se domnívám, že fyzioterapie by měla mít vždy přesah, tedy nejen pracovat na kostech, svalech, kloubech, ale také pracovat s ženou jako takovou, s jejími pocity, s jejím zázemím, s její osobností. Klíčem úspěchu je vždy shoda mezi terapeutem a klientkou. Moc bych Vás chtěla podpořit, abyste při výběru fyzioterapeuta či fyzioterapeutky daly nejen na kvalifikaci a odbornost daného člověka, ale také na svůj vnitřní pocit. Pro úspěšnost terapie je nezbytné, abyste spolupracovala s takovým člověkem, kterému budete důvěřovat, a bude Vám s ní či s ním příjemně.

Je v pořádku chvíli pátrat a chtít spolupracovat s někým, s kým se budete cítit opravdu dobře.

Přeji Vám krásné dny a hodně štěstí na Vaší cestě.

Článek pro nás napsala Mgr. Alžběta Motlová, více informací najdete na Facebooku nebo na webu www.zenskapece.cz

Zdroje

Treating female infertility and improving IVF pregnancy rates with a manual physical therapy technique

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *