Dá se podle výše hCG poznat pohlaví miminka? Vědci se tomuto tématu opakovaně věnovali, po IVF se totiž dobře určuje období početí a tím se hladiny dají snadněji porovnávat. Studií je více, některé uvádí spíše vyšší hCG u holčiček, ale jiné zase žádné rozdíly nenalezly. Poměrně velký soubor žen po IVF hodnotili čínští výzkumníci z Pekingu ve studii z minulého roku, tak se na to podívejte.
Jak studie vypadala?
- 6669 žen s jednočetným těhotenstvím
- z těchto těhotenství se narodilo 3531 chlapečků a 3138 holčiček
- hCG se hodnotilo 2x, a to 14. den po transferu a 21. den po transferu
- ženy ve věku pod 38 let
- transfer proběhl v letech 2009-2017 a jednalo se vždy o čerstvý transfer, ne o KET
- embrya byla třídenní, kvalita různá, počet transferovaných embryí také různý
A jak to dopadlo?
Opravdu se prokázalo vyšší hCG u plodu ženského pohlaví. A teď přijde to ale…průměrná hodnota u chlapečků byla 14. den 512 IU/l a u holčiček 553 IU/l. Větší rozdíl se ukázal až 21. den – 8839 vs. 9289 IU/l. Pro zajímavost se zkoumaly další faktory, které by mohly přispět k rozdílným výsledkům – věk obou rodičů, BMI ženy, dávka léků, počet transferovaných embryí nebo kvalita embryí. U žádného ale nebyl nalezen statisticky významný výsledek. Zajímavé bylo, že po ICSI zaznamenali vědci lehce vyšší počet plodů ženského pohlaví. Což je v rozporu s oblíbeným tvrzením, že se z IVF rodí více kluků.
Co z toho tedy vyplývá?
Pro nás jako laiky víceméně nic. Rozdíl 14. den, kdy se nejčastěji hCG odebírá, je natolik malý, že z něj pohlaví miminka stejně nepoznáme. Pro vědce to znamená, že jsou potřeba další studie k tomuto tématu. Je totiž nejasné, co takový výsledek způsobuje. Dva týdny po početí ještě nemohou totiž hrát roli třeba hormony, které pak ovlivňují pohlaví plodu. A kdo ví, jednou třeba z odběru krve budeme vědět pohlaví hned na počátku.
Zdroj
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33401030/