Chlapeček nebo holčička – hCG odpoví, ale…

Dá se podle výše hCG poznat pohlaví miminka? Vědci se tomuto tématu opakovaně věnovali, po IVF se totiž dobře určuje období početí a tím se hladiny dají snadněji porovnávat. Studií je více, některé uvádí spíše vyšší hCG u holčiček, ale jiné zase žádné rozdíly nenalezly. Poměrně velký soubor žen po IVF hodnotili čínští výzkumníci z Pekingu ve studii z minulého roku, tak se na to podívejte.

Jak studie vypadala?
  • 6669 žen s jednočetným těhotenstvím
  • z těchto těhotenství se narodilo 3531 chlapečků a 3138 holčiček
  • hCG se hodnotilo 2x, a to 14. den po transferu a 21. den po transferu
  • ženy ve věku pod 38 let
  • transfer proběhl v letech 2009-2017 a jednalo se vždy o čerstvý transfer, ne o KET
  • embrya byla třídenní, kvalita různá, počet transferovaných embryí také různý
A jak to dopadlo?

Opravdu se prokázalo vyšší hCG u plodu ženského pohlaví. A teď přijde to ale…průměrná hodnota u chlapečků byla 14. den 512 IU/l a u holčiček 553 IU/l. Větší rozdíl se ukázal až 21. den – 8839 vs. 9289 IU/l. Pro zajímavost se zkoumaly další faktory, které by mohly přispět k rozdílným výsledkům – věk obou rodičů, BMI ženy, dávka léků, počet transferovaných embryí nebo kvalita embryí. U žádného ale nebyl nalezen statisticky významný výsledek. Zajímavé bylo, že po ICSI zaznamenali vědci lehce vyšší počet plodů ženského pohlaví. Což je v rozporu s oblíbeným tvrzením, že se z IVF rodí více kluků.

Co z toho tedy vyplývá?

Pro nás jako laiky víceméně nic. Rozdíl 14. den, kdy se nejčastěji hCG odebírá, je natolik malý, že z něj pohlaví miminka stejně nepoznáme. Pro vědce to znamená, že jsou potřeba další studie k tomuto tématu. Je totiž nejasné, co takový výsledek způsobuje. Dva týdny po početí ještě nemohou totiž hrát roli třeba hormony, které pak ovlivňují pohlaví plodu. A kdo ví, jednou třeba z odběru krve budeme vědět pohlaví hned na počátku.

Zdroj

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33401030/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *