Antifosfolipidový syndrom

Antifosfolipidový syndrom není problémem, který by postihoval pouze plodnost. Může u něj docházet k poškození a ucpání jakékoli cévy, kdekoli v našem těle. Podezření na něj může padnout při imunologickém vyšetření – obecné informace o „imuno“ si přečtete zde.

Co je antifosfolipidový syndrom?

V těle se vytváří tzv. nespecifické autoprotilátky a dochází ke zvýšení rizika trombóz v cévách, a to nejen klasicky v dolních končetinách, ale i v orgánech. Výjimečně se stane, že tento syndrom má i život ohrožující průběh. Komplikace se týkají také těhotenství.

Jaké protilátky mohou být pozitivní?
  • více druhů, obecně se nazývají antifosfolipidové
  • mohou být pozitivní dočasně (třeba po infekci) nebo dlouhodobě
  • např. proti kardiolipinu, beta-2-glykoproteinu nebo tzv. lupus antikoagulans
Jak to souvisí s (ne)plodností?

Jedním z projevů antifosfolipidového syndromu mohou být opakované potraty před 10. týdnem gravidity, ztráty v pozdější fázi těhotenství nebo předčasné porody díky těžké preeklampsii či poruchám placenty.

Diagnóza

To, zda máte antifosfolipidový syndrom, musí posoudit odborník. Nelze to říct jen z jednoho krevního odběru (tak nepanikařit!). Jedná se o kombinaci laboratorních výsledků, vaší anamnézy a celkového vyšetření. Je vždy nutno vyloučit další příčiny. Na vyšetření těchto protilátek by se po opakovaných potratech nemělo zapomínat.

A co dál?

Je nutné vždy pokusit se předejít komplikacím v těhotenství. První důležitou věcí je prevence trombóz, tedy podávání nízkomolekulárních heparinů (tzv. LMWH) jako je třeba Clexane nebo Fraxiparine. Současně se podávají nižší dávky aspirinu, které se také doporučuje dávat už před otěhotněním (např. Anopyrin). Na základě anamnézy mohou vznikat odlišnosti mezi jednotlivými pacientkami, proto nesrovnávejte svou léčbu s ostatními. Doporučuje se také častější sledování i s odběry krve.

Zdroje

https://www.uptodate.com/contents/diagnosis-of-antiphospholipid-syndrome

https://www.uptodate.com/contents/antiphospholipid-syndrome-obstetric-implications-and-management-in-pregnancy

Ulčová-Gallová z. et al – Imunologie a imunopatologie lidské reprodukce, 2020

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *