Studie z USA: „Pozor na alkohol v druhé půlce cyklu!“

Dáte si skleničku, točené nebo koktejl na uklidnění před čekáním, zda to vyšlo? Vědci z USA se na alkohol a plodnost podívali zblízka a zjistili, že jeho konzumace a případná pravděpodobnost otěhotnění spolu souvisí.

Výsledky studie naznačují, že ženy, které se snaží otěhotnět, by se měly alkoholu jednoduše vyhnout. I pití mírného množství v druhé půlce cyklu může vaše šance snížit.

Tato studie vyšla teprve nedávno v odborném časopise Human reproduction a jako první se zabývá souvislostí konzumace alkoholu, fázemi menstruačního cyklu a šancemi na otěhotnění.

Více o studii
  • byla použita data od 413 žen, věk 19-41
  • 3 hodnocené kategorie – „heavy drinking“ – alkoholické nápoje více než 6x týdně, „moderate drinking“ – 3-6x týdně, „binge drinking“ 4 a více během jednoho dne
  • alkoholický nápoj se bralo cca malé pivo, 1,5 deci vína, necelý velký panák tvrdého alkoholu
  • sledovány byly také další parametry jako věk, obezita, kouření, celkový zdravotní stav, záměr otěhotnět atd.
Co tedy vyšlo?
  • alkohol více než 6x týdně má negativní dopad na možnost otěhotnět během celého cyklu
  • alkohol 3-6x týdně byl spojen s nižší pravděpodobností otěhotnění během luteální fáze cyklu (po ovulaci)
  • také kolem ovulace bylo intenzivní požívání alkoholu (kategorie heavy nebo binge drinking) spojeno se sníženou šancí na početí

Doktorka Taylor z University of Louisville School of Public Health and Information Sciences (Kentucky, USA), která studii vedla, popisuje výsledky na příkladu:

„Pokud předpokládáme, že běžná zdravá žena, která nepije alkohol, má šanci otěhotnět 25 % během jednoho menstruačního cyklu, otěhotní tedy 25 žen ze sta. U mírného pití alkoholu otěhotní žen pouze 20 a u intenzivního pití 11. Pozor ale, pokud žena pije 3-6x týdně během luteální fáze (po ovulaci), klesne počet z 20 na 16.“

Pomocí této studie nelze prokázat, že konzumace alkoholu jednoznačně snižuje šanci otěhotnět. Výsledkem ale je nalezená souvislost mezi intenzitou pití a otěhotněním. Má také svoje limitace (např. ne všechny ženy se snažily otěhotnět apod.)

Více se dočtete na stránkách ESHRE ve článku Drinking alcohol is linked to reduced chances of pregnancy Study suggests women should avoid alcohol in second half of menstrual cycle nebo přímo ve studii – The association between alcohol intake and fecundability during menstrual cycle phases

A co říci závěrem? Ano, jsou alkoholičky, co otěhotněly, ani nevěděly jak. A třeba i vaše kamarádka zjistila, že je těhotná poté, co kolem ovulace pařila na fesťáku. Ale co kdyby vynechat alkohol pomohlo zvýšit šance u lidí, co už takhle mají problémy? Tak proč to vlastně nezkusit?

POMOHL VÁM ČLÁNEK? POMOZTE I VY – PODPOŘTE NÁŠ WEB NA WWW.DONIO.CZ/DVECARKY NEBO SDÍLEJTE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *