Ovulační test

K čemu se používá?

Ovulační test se používá ke zjištění, zda (kdy) dochází k ovulaci. Asi 28 – 36 hodin před uvolněním vajíčka začne tělo produkovat luteinizační hormon (LH), jehož přítomnost se dá zjistit nejčastěji papírkovým testem, který vypadá podobně jako test těhotenský. Akorát je na něm většinou napsáno LH místo HCG. Existují i plastové nebo digitální testy (na rozdíl od týdnů těhotenství ukazují např. veselý nebo smutný smajlík). LH před ovulací postupně stoupá.

Pokud test vyjde pozitivní, pak dojde v nejbližších dnech k ovulaci. Pak jistě víte, co máte dělat 🙂

Pozor, pozitivní test je v případě, že jsou obě čárky stejně silné nebo je testovací čárka dokonce silnější. Takže slabší čárky a „duchové“ známí z těhotenského se za pozitivní ovulační test nepovažují. Vždy před testováním důkladně pročtěte příbalový leták.

Jak funguje?

LH hormon tělo vylučuje močí, test se tedy dělá ponořením testovacího papírku do čerstvé moči. Doporučuje se jej dělat 5 dní po sobě, vždy ve stejnou dobu. Podrobnosti se dozvíte na obalu vašeho testu. Nejčastěji se nedoporučuje hned první ranní moč (na rozdíl od těhotenského testu).

Kdy si mám test udělat?

Naplánování testu může být svízelné, protože ne všechny ženy mají stejně dlouhou luteální fázi cyklu (po ovulaci). Pokud tedy testujete poprvé, je lepší si na to vyhradit delší období a testovat i 2x denně.

Pokud ale neznáte délku svého cyklu, pak tato poučka neplatí. Ovulační test vychází z předpokladu, že dochází během cyklu k ovulaci a ta by měla nastat v přibližně stejnou dobu každý měsíc. Pokud tomu tak není, pak nemá význam test dělat.

Kde ho můžu koupit?

Ovulační testy se dají kopit v drogerii nebo lékárně a bývají ve stejném oddělení jako těhotenské testy nebo kondomy. Objednáte i na internetu.

Na co si dát pozor?

Test může vyjít falešně pozitivní, pokud berete léky obsahující tento hormon. Tuto informaci najdete v příbalovém letáku. Falešně pozitivní test může vyjít i u těhotné ženy nebo ženy v klimakteriu.

Pokud se vám nepovedlo ovulaci testem zachytit, neznamená to, že jí nemáte. Nejvyšší hladina LH může trvat krátce a může k ní dojít k době, kdy zrovna nebudete testovat. Ovulaci (chystající se nebo proběhlou) spolehlivě pozná jen lékař z ultrazvukového vyšetření.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *