Ludmila Mojžíšová – žena se zlatýma rukama

Znáte taky tu „Mojžíšovou“, kterou jedni vychvalují a druzí zatracují? Proč není fajn cvičit ji podle Youtube? A proč jedné k vytouženému pomohla a druhé ne? Proč tato metoda zůstává v očích některých na pomezí alternativy, kterou nemá cenu ztrácet čas? Pojďme se na to v tomto článku podívat…

Kdo byla paní Ludmila Mojžíšová?

Byla původně zdravotní sestra na transfúzní stanici, později však pracovala i se studenty a sportovci, a dokonce byla součástí sportovních reprezentačních výprav. Během své práce přišla na to, že existují okruhy svalů, které spolu souvisí a mají vazbu na postavení žeber. V rehabilitaci se zaměřovala nejen na poruchy pánevního dna, původně prostě „napravovala záda“. Právě během této praxe paní Mojžíšová zjistila, že u lidí s poruchou páteře často nachází také vychýlení kostrče. Poruchou páteře zde nemáme na mysli něco vážného, stačí si představit bolavá bedra, „nahrbená“ záda či bolesti šíje i třeba v kombinaci s bolestmi hlavy či migrénami. Přestože dnes již metoda dle Ludmily Mojžíšové patří v léčebné rehabilitaci k uznávaným terapeutickým konceptům a byla prohlášena a uznána za „Rehabilitační léčbu funkční ženské sterility“, dříve to tak nebylo. Paní Mojžíšová za svého života příliš doceněna nebyla a popravdě i dnes najdeme lékaře, kteří se na metodu dívají skrz prsty.

Trocha historie aneb sever proti jihu…

V době paní Mojžíšové byla metoda přelomová, jelikož do té doby se neplodnost řešila zejména hormonální léčbou či léčbou zánětů. Cílem paní Mojžíšové bylo dostat metodu hned do počátku procesu léčby před více invazivní a jiné daleko náročnější vyšetřovací metody. Odborná lékařská veřejnost se však metodě bránila, jelikož Mojžíšová prý údajně o metodě nedodala přesvědčivé lékařské důkazy. Fakt, že během výzkumu z 2006 ženy celkem 704 otěhotnělo a 560 porodilo zdravé děti, byl tehdy očividně zanedbatelný.

Co je to metoda dle L. Mojžíšové?

Předně nutno říci, že se jedná o komplexní metodu, která léčí nejen v místě poruchy, nýbrž i reflexní odpověď této poruchy jinde v těle. V praxi to znamená, že například blokáda („neideální postavení“) 3. žebra může způsobit bolest kolene, což se na první pohled může jevit jako něco naprosto nelogického, ale velmi dobře to potvrzuje ono rčení „vše souvisí se vším“.

Často se setkávám se ženami, které cvičí poctivě Mojžíšovou a bez výsledku. Velmi důležité je zopakovat, že metoda dle L. Mojžíšové není pouze cvičením, ale hlavně terapeutickým konceptem. To znamená, že nejde jen o cvičení, ale také o fyzioterapeutickou práci – mobilizaci žeber, mobilizaci kostrče, mobilizaci páteře a cviky, které však přesně navazují na určité mobilizace. Samostatné cvičení může být přínosné, ale výsledky, které se „slibují“ zpravidla potřebují komplexní přístup včetně ovlivnění zmíněných žeber a páteře.

Na čem je metoda založená?

Metoda je založena na ovlivnění postavení žeber, bederní páteře, křížové kosti, kostrče, pánve a svalů s nimi souvisejícími.

Paní Mojžíšová kladla důraz na aktivní přístup k terapii a pacientky vedla k domácímu cvičení. Hlásila, že každý svého štěstí strůjcem. Co je zajímavé, je fakt, že již tehdy si paní Mojžíšová uvědomovala, že plodnost je společnou záležitostí páru a do cvičení zapojovala i partnera ženy.

Mojžíšová velmi dobře popsala spojitost mezi neideálním postavením v kloubech (páteře, žeber) a svalovými řetězci. Jak to celé souvisí s malou pánví a ženskými orgány? Tyto spojitosti lze vysvětlit na základě změn nervového a cévního zásobení. Cévní zásobení do pánve k našim orgánům přináší nejen kyslík a živiny, nýbrž i hormonální působky, které řídí činnost našich vaječníků. Jestliže je zhoršené zásobení pánve, může docházet také ke změnám funkce v ženském zdraví.

Jaké jsou přednosti metody a pro koho je vhodná?

Ohromnou předností je to, že metoda Mojžíšové nevylučuje další terapeutické ani diagnostické postupy. Mohou ji cvičit ženy, které podstupují léčbu na klinikách asistované reprodukce, i ženy, které se snaží o děťátko přirozenou cestou. Metoda také neslouží pouze k podpoře početí, ale své benefity může nabídnout i ženám, které trápí bolestivá menstruaci či ovulace, skolióza, bolesti zad, migrény, opakované urogynekologické infekty, bolest při pohlavním styku a další.

S čím nám Mojžíšová nepomůže?

Jak jsem již zmínila, metoda je určena pro léčbu ženské funkční sterility, což znamená, že nám nepomůže, pokud je neplodnost způsobena strukturálními změnami (srůsty, chybějící vejcovod, apod.) či poruchami hormonálního systému (na úrovni nervového systému, nikoliv na úrovni vaječníků, jak bylo zmíněno výše).

A co dodat závěrem?

Mojžíšová je metoda, která má své místo v rehabilitační praxi, stejně jako v terapii ženské neplodnosti (mimochodem, pozitivní vliv má i na muže a spermiogram). Pro kýžené výsledky je třeba dodržet souslednost metodiky (návaznost určitých cviků na mobilizaci) a hlavně cvičit správně. Při nesprávném provedení cviků, které se někdy mohou zdát banální, je riziko toho, že ještě posílíme původní svalové dysbalance a situaci zhoršíme. Ženám tedy doporučuji buď návštěvu fyzioterapeuta či alespoň skupinové cvičení pod vedením fyzioterapeuta. Metodou dle Mojžíšové jsou totiž školení fyzioterapeuti (popř. lékaři), nikoliv cvičitelky (při vší úctě k jejich práci).

Mojžíšová tedy není „jen“ cvičení. Mojžíšová není „jen“ náprava kostrče.

Úplně na závěr cítím potřebu dodat, že přestože je metoda dle L. Mojžíšové skvělá, osobně bych ji nedoporučovala celoplošně každé ženě, která ke mně přichází při nesnázích otěhotnět. V dnešní době jsou i další metodiky a přístupy, které taktéž ovlivňují pánevní dno a jsou založeny na novějších poznatcích o pohybovém aparátu. Lze však například začít terapii Mojžíšovou a poté plynule navázat v terapii na jiné metody. Může se navíc také stát, že někdy je onen „kámen úrazu“ prostě jinde a prací s tělem (byť ne v Mojžíšovském kontextu) ho můžeme objevit.

Zdroj

Léčebné rehabilitační postupy Ludmily Mojžíšové, ISBN: 8071691879

Článek pro nás napsala Mgr. Alžběta Motlová, více informací najdete na Facebooku, Instagramu nebo na webu www.zenskapece.cz

POMOHL VÁM ČLÁNEK? POMOZTE I VY – PODPOŘTE NÁŠ WEB NA WWW.DONIO.CZ/DVECARKY NEBO SDÍLEJTE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *