Když potkáte toho pravého

Zdravím Vás všechny,

tady malé ohlédnutí za tím, že nemusí být vždycky problém otěhotnět a přirozeně počít. Někomu v tom brání genetická vada v rodině.

S manželem jsme se seznámili, když mně bylo 16 a jemu 17. Už tehdy jsem věděla, že je nemocný on i jeho bratr. Jeho rodiče jsou totiž přenašeči. A to nemoci, kdy se dobře nevyvíjí ledviny. Manželovi selhaly už ve 3 letech. Podstupoval náročnou léčbu, jako je dialýza, která ale není použitelná napořád. V 8 letech podstoupil první transplantaci a ledvina vydržela 12 let. A momentálně je po 3. transplantaci a za chvíli budeme slavit 5 let! A jeho bratr tomu selhaly až ve 13 letech a má ledvinu krásných 15 let!

Když už jsme po 5 letech spolu začali bydlet, po 10 letech jsme se vzali, začali jsme řešit miminko. A věděli jsme, že si nemůžeme a ani nechceme dovolit počít dítě přirozeně, než budeme mít genetiku v Praze-Motol. Přes manželovu doktorku v Praze IKEMu jsme se dostali k paní doktorce do Motola. Tam nám udělali genetické vyšetření. Vše okolo – čekací doba, hotové výsledky – trvaly nekonečné 2 roky. Zjistilo se, že riziková z tohoto pohledu jsem i já. Bylo nám sděleno, že máme více než 50% pravděpodobnost toho, že dítě by bylo nemocné jako manžel. A nemůžou nám říct, jestli se nemoc projeví už během těhotenství, po porodu nebo v pozdějším věku. Rozhodnutí, jestli podstoupíme IVF, je na nás.

Samozřejmě jsme ani minutu nepřemýšleli a rovnou jsme řešili kliniku. Nakonec jezdíme do Brna, do Unicy. Na kliniku jsme dostali doporučení z Prahy-Motola, kde nám dělali genetiku, jak jsem psala výše. Unica sídlí i v Praze, ale pro nás na dojíždění bylo lepší Brno :). Objednali jsme se poprvé v prosinci 2020. Tam s námi probrali náš problém a zvolili PGT-M. Než začala samotná stimulace, musela nám dat zelenou laboratoř, protože si potřebovali vytvořit různé „věci“, aby u embryí byli schopní najít ten špatný gen. Aby mohli daný problém vyřešit, potřebovali krev i od mojí mamky. Zjistilo se, že jsem mutaci zdědila od ní.

Vše se zdařilo a huuuraaa….1. IVF začalo v březnu 2021. Dostala jsem Gonal a také Clexane (mám trombofilní mutaci). Po Gonalu mi nic nebylo, zvládla jsem to dobře. Ale bylo málo vajíček na odběr, s tím moc spokojeni nebyli. Z 9 vajíček 5.den kultivace zamrazili 2 embrya. Bylo mi doporučeno jít na 2. IVF, protože se zvýší šance pro embryotransfer. A genetiku, kterou musíme mít, proplácí pojišťovna jen jednou za rok. Tak aby embrya se poslala všech 5 komplet, což se nakonec stalo. U 2. IVF jsem měla Pergoveris. Nic mi nebylo, jen bolest vaječníků – ““přece jen tam je víc vajíček“. A do 5. dne kultivace ze 16 vajíček vydržela 3 :).

Na výsledky genetiky jsme čekali měsíc a půl a máme 2 zdravá embrya. A zrovna teď jsem po nativním KETu jednoho z nich.

A to jsem si myslela, že se to nedá řešit. Ale vše má řešení, i když si na něj musíme počkat. Teď už tomu věřím a doufám, že na nás ten malý zázrak brzy vykoukne. Zatím to vypadá na dobré cestě.

Hlavu vzhůru,

Kristýna

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *