Dánská studie: Endometrióza a těhotenské ztráty

V nedávné době publikovali vědci z Dánska kohortovou studii, která se zabývala souvislostí těhotenských ztrát a endometriózy. Již dříve se předpokládalo, že tyto dvě věci mohou souviset. Výsledky vyšly nedávno ve známém odborném časopise Fertility and sterility.

Již v předchozích letech uváděla některá data možnou souvislost s potratem a endometriózou. Ve velké italské meta-analýze z roku 2017 sice zkoumala hlavně souvislost s předčasným porodem, ale jako vedlejší nález bylo u žen nalezeno vyšší procento potratů a dalších těhotenských komplikací. Celá studie zde.

O nové studii:
  • do studie bylo zahrnuto téměř 30 000 žen
  • tyto ženy měly mezi lety 1997 a 2017 diagnostikovanou endometriózu
  • primárním cílem bylo zjistit počet těhotenských ztrát
  • současně bylo zhodnoceno téměř 300 000 zdravých kontrol
Co se zjistilo?

U žen s endometriózou došlo ke ztrátě těhotenství (potrat, pozdější ztráta) u 18,9 %, ke dvěma u 3,9 % a ke třem a více u 2,5 % žen. Všechna tato čísla byla ve srovnání s ženami bez endometriózy vyšší. Současně bylo také vyšší procento žen, které nikdy těhotné nebyly. S vyšším počtem těhotenství dle této studie riziko ztráty stoupalo.

Co je tedy závěrem?

Autoři se domnívají, že by zde mohly hrát roli imunologické faktory (endometrióza je přece jen chronické zánětlivé onemocnění) a problém v imunitním systému matky by mohl ovlivnit průběh těhotenství.

Více o endometrióze se dočtete na speciální stránce, kterou na webu najdete.

Zdroj:

https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Endometriosis-pregnancy-loss

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *