5 otázek pro odborníka – nativ a minimální stimulace

MUDr. Vladimíra Bernátková, IVF specialistka

"U nás nevyřadíme z léčby nikoho – kvůli věku, počtu vajíček nebo finanční situaci. Pro každý pár hledáme řešení, které by respektovalo jeho přístup k léčbě. I pro pacientky vyššího věku děláme maximum, aby otěhotněly s vlastními vajíčky."

Ptali jsme se MUDr. Vladimíry Bernátkové, zakladatelky a vedoucí lékařky kliniky reprodukční medicíny Genitrix, na téma nativních cyklů a minimální stimulace

Jak vlastně probíhá minimální stimulace nebo nativní cyklus IVF?

Probíhá podobně jako klasické IVF – výhodou je minimální spotřeba léků nebo injekcí na stimulaci, možnost opakování každý měsíc vzhledem k absenci stimulace vaječníků nebo jen mírné stimulaci a možnost odběru bez anestézie.

Jaké jsou výhody oproti klasickému IVF?

Další výhodou je velká pružnost té léčby – můžeme začít hned, opakovat každý měsíc, minimální traumatizace vaječníků a pochvy a minimální riziko komplikací.

A jsou i nějaké nevýhody?

Nevýhodou je nízký zisk vajíček – např. máme jen jedno vajíčko, někdy také žádné, nebo vajíčko neschopné oplodnění.

Pro koho byste tento způsob léčby doporučila?

Vhodný pro všechny ženy – nemá prakticky žádné kontraindikace – vhodný i pro ženy s rizikem narkózy (tj. ženy obézní, se závažnými zdravotními komplikacemi).
Ideální je pro mladé pacientky – nespěchají s léčbou a pro pacientky naopak s nízkou zásobou vajíček  – většinou ženy 40+ – kterým však většinou stejně nic jiného než mírná stimulace nebo žádná nezbývá, protože jejich vaječníky na velkou stimulaci vzhledem k nízké zásobě vajíček nereagují.

Dá se výsledek nějak podpořit?

Výsledek se dá podpořit hlavně tím, že pár začne bojovat a neztrácet čas – vždycky říkám, že každý měsíc by se mělo něco dít – a to, co se děje, jsou informace, na základě kterých se pár může dál rozhodovat. Mít styk, dělat si ovulační testy a čekat na menstruaci nebo na výsledek těhotenského testu, když se pár snaží už dlouhou dobu, je málo a hrozí riziko prodlení – jediný prognostický faktor, který dnes nejsme schopni ovlivnit, je věk ženy.
Další možností ovlivnění výsledku a podpora do budoucna je myslet na děti včas a nechat si zamrazit v dobrém reprodukčním věku – tj. ideálně kolem 32. roku věku nebo i dřív – svá vajíčka.

Více o klinice najdete zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *