Ing. Veronika Faměrová
embryoložka, vedoucí laboratoře Centra reprodukční medicíny ISCARE
Ptali jsme se Ing. Veroniky Faměrové z kliniky ISCARE na otázky k tématu kvality spermií a embryí. Klinické centrum ISCARE se zabývá léčbou ženské i mužské neplodnosti již 27 let. Od té doby se díky asistované reprodukci ISCARE narodilo více než 11 500 dětí. ISCARE sídlí v Praze 9, v těsné blízkosti O2 arény.
Zhoršuje se kvalita spermií s věkem?
Ano, za konec „reprodukčního mládí“ u mužů se považuje věk kolem čtyřicítky. Po tomto věku stoupá počet spermií s fragmentovanou tedy rozpadající se DNA a zvyšuje se riziko nově vzniklých genových mutací.
Dají se nějak vybrat ty nejlepší spermie?
Ano, v posledních letech máme dobrou zkušenost s použitím tzv. mikrofluidního čipu. Tato metoda je ke spermiím velmi šetrná a výběr je umožněn napodobením přirozeného prostředí ve vejcovodech. Spermie procházejí soustavou mikrofluidních membrán a do koncové části čipu se dostávají jen dobře pohyblivé spermie bez výrazných tvarových odchylek. Takto vytříděné spermie poté využíváme k oplození oocytů (vajíček).
Dá se zjistit, z jakého důvodu se přestalo embryo vyvíjet? Říká se, že pokud se embryo přestane vyvíjet do 3. dne, „může za to“ špatné vajíčko, pokud později, tak spermie…
Příčin zástavy vývoje může být mnoho a ne vždy je možné je odhalit. Ve stádiu 4 až 8 buněk se aktivuje embryonální genom. Do té doby embryo funguje převážně na základě genomu mateřského. Jedná se o jeden s „kritických momentů“ vývoje embrya, ale pokud dojde k zástavě, tak nemůžeme s jistotou říci, že za to může spermie.
Jak se pozná, že embryo je kvalitní?
Každému dni vývoje odpovídá dané vývojové stádium embrya. První dny hodnotíme počet buněk, jejich velikost a počet fragmentů. Následně pak u blastocyst jejich expanzi, kvalitu embryoblastu a trofoblastu. Embryoblast je základem pro budoucí plod, z buněk trofoblastu se později vyvíjí velká část placenty a zajišťují zahnízdění embrya. Velký posun v hodnocení a posouzení kvality embryí přinesl monitoring embryí, který nám poskytuje velké množství informací o dělení a celém průběhu vývoje embrya. Samozřejmě to, že máme pátý den vývoje krásnou blastocystu, nezaručuje, že je v pořádku geneticky.
Má smysl chodit na transfer i s „horším“ embryem?
Dle mého názoru určitě má. I právě proto, že jen hodnocením morfologie nemůžeme určit genetickou výbavu embrya. Těhotenství z „horších“ embryí znám ze své praxe mnoho. Nicméně s věkem se snižuje nejen kvalita spermií, ale především oocytů, je proto nesmírně důležité především přijít včas.
Více informací o klinice najdete v našem článku zde nebo přímo na webu.