Pokud vás potkala smutná událost v podobě zamlklého těhotenství (ZT) nebo nebo jste podstoupila potrat, můžete dostat různá doporučení týkající se dalšího „snažení“. Jedním z nich je počkat 6 měsíců, než to zkusíte znovu doma nebo se vydáte na transfer. Australští a norští vědci přezkoumali, zda je to dříve opravdu tak rizikové.
Z čeho se vychází?
V roce 2007 vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučení, aby ženy, které potratí, vyčkaly s dalším těhotenstvím minimálně půl roku. Data se ale neopírala o moc kvalitní studie. Konkrétně o jednu starší z Latinské Ameriky, kde nebylo ani rozlišeno, zda se jednalo o ZT nebo vyvolaný potrat.
Co je nového?
Některým odborníkům se toho doporučení zdálo příliš opatrné, od té doby totiž vyšlo několik studií, které souvislost s komplikacemi v těhotenství nepotvrdily. A tak se rozhodli provést vlastní zkoumání. Využili k tomu data z norského registru.
- analyzovali 49 058 porodů po zamlklém těhotenství a 23 707 porodů po potratech
- průměrný věk žen po zamlklém těhotenství byl 29 let (33 % 30- 34 let), po indukovaném potratu 28 let
- sledovali výskyt několik komplikací – předčasný porod, preeklampsii, malý nebo naopak velký plod vzhledem k týdnu těhotenství a výskyt těhotenské cukrovky
Jaké jsou výsledky?
- 35 % žen otěhotnělo dříve než za 3 měsíce po potratu/ZT, 61 % do 6 měsíců
- u dětí počatých ve skupině pod 6 měsíců bylo nižší riziko malých plodů a těhotenské cukrovky
- nebyla nalezena vyšší rizika ve smyslu preeklampsie nebo předčasného porodu
- na druhou stranu ani při otěhotnění později, většina rizik vychází stejně
Co tedy toto znamená?
Dle autorů studie nelze podpořit současná mezinárodní doporučení, které říká – vyčkat 6 měsíců. Naopak v souladu s některými předchozími studiemi lze podpořit snahu párů o otěhotnění dříve, než uplyne výše uvedený interval. Výsledky by mohly být dobrou motivací ke změnám v doporučeních v jednotlivých zemích.
Zdroje
https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Pregnancy-interval
https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1004129